Quinoa, raw potraviny či kurkuma? Zabudnite na výstrelky v stravovaní

Všetci budeme múdrejší, zdravší a poučenejší, ak necháme na pokoji módne trendy v stravovaní, napísal pre denník USA Today Alex Berezow, autor knihy Little Black Book of Junk Science.

01.08.2017 17:00
quinoa, pseudoobilnina Foto:
Podľahli ste ošiaľu "zdravej" stravy?
debata (14)

Ako príklad ponúka prehľad niektorých „pavedeckých“ tvrdení, ktoré by podľa neho bolo treba pustiť k vode.

Antioxidanty

Aj keď nie je známe, prečo naše telo starne, existuje na túto tému množstvo rôznych hypotéz. Jednou z najobľúbenejších je názor, že v priebehu času poškodzuje telesné bunky oxidačný stres – vedľajší produkt metabolizmu. Tomu by teoreticky mali zabraňovať antioxidanty, ale klinické testy to nepreukázali. Najlepší spôsob, ako „zostať mladý“, je vhodná strava, cvičenie – a dobrá genetika.

Produkty bez chémie

Všetko je chemické. Áno, doslova všetko. Vzduch, ktorý dýchate, voda, ktorú pijete, noviny, čo držíte v ruke. Nič nie je „bez chémie“. V populárnej kultúre slovo „chemický / chemická / chemické“ často používajú aktivisti, ktorí nemajú ani potuchy o chémii a toxikológii, ale ľudí strašia množstvom hypotéz o potravinách či životnom prostredí.

Detoxikácia

Každý deň konzumujeme toxické látky. Väčšina z nich sa prirodzene vyskytuje v našom životnom prostredí. Ryža obsahuje arzén, morské plody obsahujú metylortuť a naše telá produkujú toxické látky ako bežnú súčasť metabolizmu. Ale máme dobrú správu! Naše telo je dokonale schopné zvládnuť toxíny. Nepotrebuje „detox“ alebo „prečistenie“, pretože o to sa starajú pečeň a obličky.

Esenciálne oleje

Silice čiže esenciálne oleje získali svoje označenie, pretože obsahujú esenciu z rastliny, z ktorej boli získané – takže nie preto, že by boli esenciálne, teda podstatné a zásadné pre ľudskú stravu. Ako mnoho rastlinných extraktov, aj esenciálne oleje môžu obsahovať užitočné zložky ako sú konzervanty či antimikrobiálne látky. A podľa toho, o akú rastlinu ide, môžu tiež príjemne voňať. Ale dávajte si pozor na šarlatánskych predajcov esenciálnych olejov, ktorí vám ich ponúkajú ako všeliek na čokoľvek.

Bezlepková strava

Metabolizmus veľmi malého množstva ľudí nedokáže spracovať lepok. Malé percento ľudí je naň alergických a ďalšie malé percento ľudí trpí celiakiou. A aj keď niektorí ľudia môžu trpieť zvýšenou citlivosťou na lepok, propagovaná bezlepková strava neopodstatnená zdravotným dôvodom je iba módny výstrelok. A ľudia, ktorí hlásia, že sa im po bezlepkovej strave zlepšil zdravotný stav, sa zrejme cítia lepšie vďaka tomu, že zo stravy vylúčili nadbytočné uhľohydráty.

Prírodné je lepšie

Všeobecne rozšírený mýtus, že prírodné je lepšie, je základom čohokoľvek od alternatívnej medicíny až po hnutia bio-potravín. Tento slogan je pritom učebnicovým príkladom pavied. Kiahne, HIV, arzén, jedovatý brečtan, štrkáče aj škorpióny – to všetko je prírodné, zatiaľ, čo mnoho liekov prínosných pre zdravie prírodných nie je.

Quinoa

Ešte pred niekoľkými rokmi o nej nikto nepočul, než sa do nej zamilovali elity, čo majú viac peňazí ako rozumu. Rovnako ako ďalšie obilniny je quinoa zdravá, ale nie je na nej nič magické. Bez ohľadu na to stúpol vo vyspelých krajinách dopyt po tejto obilnine natoľko, že si chudobní Peruánci a Bolívijčania môžu sotva dovoliť kúpiť potravinu, ktorú pestujú ich krajania.

Raw strava

Neexistuje žiaden dôvod, prečo jesť surové alebo nepasterizované mliečne výrobky, šťavy, vajcia alebo mäso. Pasterizujeme a varíme svoje jedlo preto, aby sme zabili nebezpečné mikroogranizmi, z ktorých niektoré by mohli byť smrtiace. Paveda tvrdí, že pasterizácia jedlo pripravuje o výživné látky. V skutočnosti jediná vec, o ktorú pasterizácia jedlo pripravuje, je riziko choroby.

Kurkuma

Kurkuma čiže indický šafrán je korenie zo sušeného mletého podzemku kurkumovník dlhého. Nie je to superpotravina, pretože to nie je žiadne jedlo. A to napriek tvrdeniu, že aktívna zložka – kurkumín – robí zázraky pre zdravé cievy. Nesnažte sa vpichnúť si kurkumu do krvného obehu, pretože vás to zabije, ako tento rok na jar zistila jedna 30-ročná žena zo San Diega.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #stravovanie #Alex Berezow #bludy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy