Mnoho žien aj mužov pre vysoké pracovné tempo, alebo množstvo povinností vynechá jedlo a potom musí čeliť návalom hladu. Problém je, že ich často upokojujeme pomocou nezdravých potravín, ktoré zasýtia len nakrátko a viac telu poškodia ako pomôžu. Na čo si teda dať pozor a ktoré potraviny naopak vyhľadávať.
Nebojte sa…
- proteínov (bielkovín) – ich príjem v strave pomáha vyrovnať pocit hladu a dodať telu energiu spôsobom, ktorý je efektívnejší a dlhodobejší. Môžete ich konzumovať v podobe chudého mäsa, rýb, ale tiež mliečnych výrobkov bez pridaných sladidiel – ideálne sú napríklad tvarohy, cottage cheese alebo biely jogurt.
- plnotučných mliečnych výrobkov – biely smotanový jogurt či plnotučné mlieko? Áno, ak vaše telo netrpí laktózovou intoleranciou, nebojte sa ich a v prípade hladu ho zažeňte niektorým z plnotučných jedál. Hoci obsahujú viac tuku ako odtučnené mliečne výrobky, budete po nich sýtejšia a vydržíte dlhšie bez myšlienok na nezdravé jedlo.
- zdravých tukov – hovorí sa o nich často. Nachádzajú sa v rybách či orechoch alebo napríklad aj v ženami obľúbenom avokáde a tiež dokážu telo pekne zasýtiť. Dôvodom je, že telo ich spracúva o niečo dlhšie a energia z nich sa uvoľňuje postupne.
Vyhnite sa…
- cukru, ktorý vám poriadne rozkolíše hladinu inzulínu v krvi. Konzumovanie sladkých jedál na zahnanie hladu má za výsledok, že sýta sa budete cítiť len pár desiatok minút a potom sa chuť na jedlo objaví znovu. Čo je horšie, ak to robíte pravidelne a hlad zabíjate sladkým, zvyšuje sa aj potreba vášho tela na sladké. A ohrozená línia sa hlási o slovo.
- rafinovaným sacharidom – nemusíte jesť práve sladkosti v podobe keksov, zákuskov či cukríkov, ale aj uhľohydráty v podobe bieleho pečiva, cestovín či ryže nie sú ideálne, ak vás trápi hlad. Áno, zasýtia, ale doba sýtosti je tiež kratšia. Príjem týchto potravín zdvihne hladinu inzulínu, ale pokles cukru v krvi prichádza pomerne skoro a telo si pýta znovu.