Fínska sauna
Ako už napovedá samotný názov, fínska sauna pochádza z Fínska (kto by to povedal!) a integrovala sa nielen do takmer každej fínskej domácnosti, ale celkom určite do fínskej kultúry. S 85 – 100 stupňami a nízkou vlhkosťou vzduchu ide o najhorúcejšiu formu. Fínska sauna sa hodí pre zdravých začiatočníkov a predovšetkým športovcov, pretože umožňuje rýchlu detoxikáciu a relaxáciu.
Sanárium
Ide o kombináciu sauny a parného kúpeľa. Sanárium, tiež nazývaný ako „biosauna“, sa na rozdiel od fínskej sauny vyznačuje nízkymi teplotami (do 60 stupňov) a vyššou vlhkosťou. V niektorých biosaunách sú často aj bylinné extrakty, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu a hra svetla a farieb. Odporúča sa osobám so slabým krvným obehom, vhodná je tiež pre začiatočníkov a dokonca aj deti.
Turecký parný kúpeľ
50 stupňov a takmer 100 percentná vlhkosť vzduchu – počas pobytu v tureckom parnom kúpeli sa hydratuje pokožka, bude hladká a čistá. Mierny účinok pary je navyše ideálny pri ochoreniach dýchacích ciest. Tento kúpeľ je optimálny pre tých, čo netolerujú vysoké teploty, trpia chronickým prechladnutím alebo majú nečistú pleť.
Laconium
Známe tiež ako rímska sauna, má so svojimi 50 stupňami miernu teplotu. Vyhrievaná podlaha a steny ohrievajú vzduch. Keďže sú sauny vybavené schodíkmi, čo umožňuje relaxáciu v rôznych teplotných zónach, laconium sa hodí ako príprava na silnejšie saunové ošetrenie.
Banja
Ruská banja je tradičný ruský kúpeľný dom s parným kúpeľom, s teplotami od 50–55 stupňov a vysokou vlhkosťou vzduchu. Na záver to zvyčajne vyvrcholí hodením sa do snehu alebo najbližšieho ľadovo studeného jazera. Vzhľadom na enormné dusno sa banja hodí pre saunových nadšencov.