Jete dosť mikroživín? A viete, kde ich hľadať?

Ste unavená, častokrát "nenormálne" hladná a evidentne problémy s metabolizmom? Dôvodom môže byť aj nedostatok mikroživín.

, 27.04.2016 09:00
zelenina, ovocie, zdravá strava Foto:
Ovocie a zelenina? Jednoznačne! Uprednostnite však čerstvé druhy!
debata

Čo sú mikroživiny?

Do skupiny mikroživiny patria v prvom rade vitamíny (A, B, C, D, E a K), minerály (vápnik či horčík) a stopové prvky (železo, zinok). Na rozdiel od makroživín neposkytujú mikroživiny žiadnu energiu (tuk, sacharidy, bielkoviny). Napriek tomu sú pre telo životne dôležité a sú podstatnou súčasťou stravy. Ak ich máme v tele nedostatok, hrozia chronické ochorenia, v najhorších prípadoch až smrť.

Kde ich možno nájsť?

Veľa mikroživín obsahujú v prvom rade ovocie a zelenina, avšak dopravou, skladovaním a konzerváciou sa ničia. Špenát stráca po troch dňoch až 95 percent vitamínu C! A preto: čerstvé ovocie a zelenina nadovšetko!

Doplnok stravy

Fajčiari alebo ľudia s chronickými ochoreniami majú zvýšenú potrebu mikroživín. Ak pred ovocím a zeleninou uprednostňujú polotovary a sladkosti, príznaky nedostatku sa okamžite dostavia. Hrozia poruchy metabolizmu, krvnej zrážanlivosti či poruchy imunitného alebo endokrinného systému.

Individuálne dávkovanie

Tí, čo užívajú mikroživiny ako doplnok stravy, by sa o dávke mali poradiť s lekárom. Odborníci sa napríklad domnievajú, že preparáty vitamínu C alebo horčík ako jednotlivé substancie nemajú zmysel. Ich užívanie a kombinácia musia byť „ušité na mieru“ pre každého jedinca, a to podľa veku, váhy, stravovacích návykov a ochorení.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #energia #vitamíny #únava #hlad #minerály #metabolizmus #mikroživiny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Doprajte si sladkosti na nervy, budete pokojnejší a prospeje vám to.
O svojich finančných problémoch sa poraďte...

+ Nestojte príliš dlho na slnku, mohli by ste dostať úpal.
Neponižujte starších ľudí, vedia pracovať tak dobre ako...