Aj čo sa týka stravovania a príjmu vhodných vitamínov či stopovýcgh prvkov. Medzi tie, ktoré by mali mať budúce mamičky vo svojej pozornosti, patria najmä omega 3 mastné kyseliny, vitamín C, vitamín D, vitamín B12 a vitamín A.
Najdôležitejším prvkom, ktorý je potrebné počas tehotenstva dopĺňať, je kyselina listová. Ako je známe, podporuje delenie buniek a jej nedostatok môže viesť k vývojovým poruchám, spomalenému vývoju plodu či dkonca k predčasnému pôrodu. V ideálnom prípade je dobré začať so zvýšeným prísunom kyseliny listovej už počas plánovania tehotenstva a to aj niekoľko mesiacov pred samotným otehotnením.
Kyselina listová je dôležitá pre fungovanie nervového systému, tvorbu kostnej drene a tiež pri procese delenia buniek. Vitamín patriaci do skupiny B sa vo veľkej miere uplatňuje v prevencii mnohých ochorení a zvyšuje odolnosť malých detí proti infekcii. Jej nedostatkom môže vzniknúť defekt neurálnej trubice (rázštep chrbtice).
„Bohatým zdrojom kyseliny listovej je zelenina ako špenát, čínska kapusta, šalát, karfiol, zemiaky, paradajky, mäso, strukoviny, ryby, avšak tento vitamín sa tepelnou úpravou stráca. Je preto žiaduce užívanie kyseliny listovej v tabletách pred plánovaným tehotenstvom a aj počas tehotenstva. Odporúčaná denná dávka pre tehotné a dojčiace ženy je 400 μg,“ hovorí nutričná poradkyňa Eva Blaho.
- Cícer: 100 g obsahuje 340 mikrogramov kyseliny listovej
- Paradajky: 100 g obsahuje 203 mikrogramov kyseliny listovej
- Reďkovka: 100 g obsahuje 192 mikrogramov kyseliny listovej
- Biela fazuľa: 100 g obsahuje 187 miktogramov kyseliny listovej
- Arašidy: 100 g obsahuje 170 mikrogramov kyseliny listovej
- Hrach: 100 g obsahuje 160 mikrogramov kyseliny listovej
- Maliny: 100 g obsahujú 150 mikrogramov kyseliny listovej
- Špenát: 100 g obsahuje 145 mikrogramov kyseliny listovej
- Ovsené vločky: 100 g obsahuje 87 mikrogramov kyseliny listovej
- Čerešne: 100 g čerešní obsahuje 75 mikrogramov kyseliny listovej