Kedy ísť pod sprchu? Ráno alebo večer?

02.10.2015 11:00
sprcha, ranná sprcha
Kedy chodíte do sprchy vy? Autor:

Neviete večer zaspať? Sprcha môže pomôcť.

Čaká vás rušný deň s množstvom termínov a úloh, ktoré si vyžadujú predovšetkým kreatívne riešenia? Potom sa sprcha odporúča ráno, radí psychologička Shelley Carson z Harvardskej univerzity. Prečo? Práve v sprche môžete telo „preladiť“ do kreatívneho módu. Podľa psychologičky treba využiť akúsi „dobu inkubácie a "aha moment“, ktorý sprcha ponúka. V sprche sme uvoľnení a mozog beží v hladine alfa vĺn, ide o akýsi stav uvoľnenej bdelosti. Mozog nevedomky pracuje a z čista-jasna nám dokáže ponúknuť neočakávané riešenie. A práve v sprche.

Čo sa deje s telom, ak sa sprchujeme večer? Prečítali ste už polovicu knihy, ale spánok stále neprichádza. A to je čas na sprchu. Aspoň to radí Christopher Winter z „American Academy of Sleep Medicine“. Dôvod? Je ním naša telesná teplota. Pri sprchovaní teplou vodou telesná teplota stúpa a rýchlo klesne, keď vyjdeme zo sprchy. Rýchly pokles teploty spôsobí, že telo sa unaví. Navyše, rôzne relaxačné sprchy uvoľňujú telo a tým znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu, preto sa večer zaspáva o čosi ľahšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#mozog #sprcha #kreativita #spánok #nápady
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku