Máte pocit, že ste tučná? Hrozí vám, že sa budete prejedať ešte viac

Ľudia, ktorí sa považujú za obéznych, majú väčšie sklony priberať a prejedať sa zo stresu. Tvrdia najnovšie štúdie z USA a Veľkej Británie. Týka sa to aj tých, ktorí nadváhou vôbec netrpia.

25.09.2015 11:00
Prejedanie sa nerobí nášmu telu najlepšiu službu. Foto:
Ak si budete o sebe myslieť, že ste tučná, môžete priberať ešte viac.
debata

Pocit nadváhy, okrem motivácie človeka schudnúť, pôsobí aj opačne, tvrdia špecialisti v odbornom časopise International Journal of Obesity. Riziko priberania pramení z pocitu diskriminácie pre hmotnosť a ako uvádzajú výsledky výskumu, netýka sa to len ľudí s nadváhou. Aby určili, ako vnímanie seba samého ovplyvňuje priberanie v dospelosti, zozbierali vedci dáta z troch rôznych štúdií. Hlavný autor Eric Robinson z University of Liverpool pre agentúru Reuters povedal, že so svojím tímom chceli poukázať na skutočnosť, že ignorovanie tejto problematiky je vždy zlé.

V prvom prípade získali dáta od približne 4000 mladých ľudí vo veku 18 – 28 rokov z americkej Národnej celoplošnej štúdie o zdraví mladých. Jej súčasťou boli informácie o ich Indexe telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je pomerom hmotnosti a výšky, a tiež ich vlastnom ohodnotení váhy, pričom štúdia zahŕňala aj demografické informácie, akými sú pohlavie, vek, rasa, vzdelanie alebo zdravotný stav. Približne 40 percent zúčastnených o sebe povedalo, že majú nadváhu a v horizonte siedmich rokov pribrali v priemere o 0,9 bodu BMI. Platilo to bez ohľadu na to, či skutočne trpeli nadváhou alebo nie.

Vedci zbierali dáta aj z britskej Národnej štúdie o detskom vývoji, ktorá sledovala 6740 23-ročných ľudí až do stredného veku. Na začiatku štúdie si o sebe myslelo 38 percent respondentov, že sú tuční. Podobne ako v prvej štúdii sa potvrdilo, že bez ohľadu na nadváhu pribrali v priemere o 0,8 bodu indexu BMI viac, ako tí, čo sa nepovažovali za obéznych. Tento efekt sa však potvrdil najmä u ľudí, ktorí už mali nadváhu. Výskumníci pritom zistili, že psychické alebo zdravotné faktory či životné prostredie na výsledky nemali dopad.

Na tretej štúdii o strednom veku v USA, ktorá hodnotila, či sa ľudia, mysliac si, že majú nadváhu, prejedajú zo stresu a tým pádom priberajú, sa zúčastnilo 3372 respondentov. Index BMI sa zvýšil o 0,3 bodu u 67 percent zúčastnených, ktorí sa pokladali za tučných. Značný podiel na priberaní pritom vedci dokázali pripísať práve stresovému prejedaniu sa.

Podľa psychologičky z University College v Londýne Jane Wardle sú tieto zistenia pre ľudí dôležité preto, aby si danú skutočnosť uvedomovali. „Človek sa môže rozhodnúť, že by zajtra určite mal začať s diétou, ale medzitým si doje sušienky,“ poznamenala s tým, že ľudia, ktorí veria, že majú nadváhu majú tendencie snahu o schudnutie odkladať. Preto by mali podľa nej profesionáli ľuďom pomáhať hľadať nenáročné kroky na ceste k ideálnej hmotnosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #obezita #pocit #vnímanie #prejedanie sa #tučná