Ženy a muži nespia rovnako. V čom je rozdiel?

07.09.2015 17:00
Spánok bez šiat môže byť prospešný pre vašu...
Ako dlho spia v priemere ženy? Autor:

Slováci a Slovenky spia denne v priemere sedem a štvrť hodiny.

Ideálnych osem hodín spánku si dopraje 35 percent mužov a žien a necelá tretina spí sedem hodín. Skutočne "do ružova“ sa vyspí iba 16 percent ľudí, ktorí spia deväť a viac hodín. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý na vzorke 1000 respondentov starších ako 18 rokov uskutočnila agentúra TNS Slovakia.

Muži spávajú o niečo kratšie ako ženy. Zatiaľ čo mužom stačí spať v priemere sedem hodín a deväť minút, ženy na načerpanie síl do nového dňa potrebujú v priemere o 14 minút dlhší spánok. Tridsaťosem percent Sloveniek si dopraje osemhodinový spánok. Tridsaťjeden percent mužov spí osem hodín a 33 percent z respondentov spí sedem hodín. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že dĺžka spánku súvisí aj s vekom. Ľudia do 29 rokov v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami spia najdlhšie a každý štvrtý z nich potrebuje minimálne deväťhodinový spánok. So zvyšujúcim sa vekom sa potom priemerná dĺžka spánku skracuje. Najmenej – sedem hodín a päť minút spia ľudia vo vekovej kategórii 40 až 49 rokov. Ľudia od 50 do 59 rokov spávajú zhruba sedem hodín a sedem minút. Každému štvrtému štyridsiatnikovi dokonca stačí šesťhodinový, prípadne kratší spánok.

Aj napriek tomu, že v menších obciach začína zvyčajne pracovná doba o niečo skôr ako v mestách, na priemernej dĺžke spánku sa tento fakt neodráža. Ľudia na vidieku aj v mestách spia približne rovnako dlho. Rozdiel v priemernej dĺžke spánku dosahuje iba dvanásť minút, pričom najmenej spia ľudia z najväčších miest.

Tých, ktorí spia deväť a viac hodín, je v malých obciach do 1000 obyvateľov približne 1,5-násobne viac ako vo veľkých mestách. Najväčší "spáči“ sú podľa prieskumu v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Na východe je dvojnásobne viac ľudí, ktorí spia v noci priemerne deväť a viac hodín ako napríklad v Bratislavskom kraji. V Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji spia ľudia v priemere najmenej – sedem hodín a desať minút. V Bratislavskom kraji spí takmer polovica ľudí práve odporúčaných osem hodín. Vzdelanie podľa prieskumu nemá výrazný vplyv na priemernú dĺžku spánku. Ale napríklad v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi je medzi obyvateľmi s nižším vzdelaním viac tých, ktorí spia šesť a menej hodín.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#muži #ženy #spánok #rozdiel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Držte sa ďaleko od chorých, ak cestujete vo verejnej doprave.
Vyhnite sa na pracovisku debatám o...

+ Nepokojný spánok vám znepríjemní deň, nerobte vážne rozhodnutia.
Práca na vás počká aj keď budete...