Chcete sa dožiť sto rokov? Poznajte týchto 15 stravovacích návykov

07.09.2015 07:00
Dlhovekosť sa odvíja aj od toho, akú stravu...
Dlhovekosť sa odvíja aj od toho, akú stravu konzumujeme. Autor:

Existujú niektoré zdravé stravovacie návyky, ktoré sú skutočným elixírom života. Sú to návyky, ktoré zdieľa populácie žijúca v takzvaných modrých zónach, piatich oblastiach sveta, kde sa sústreďujú ľudia dosahujúci vysoký vek.

Je to japonský ostrov Okinawa, mesto Loma Linda v Kalifornii, ostrov Ikaria v Grécku, kostarický polostrov Nicoya a provincia Ogliastra na Sardínii. Je neuveriteľné, že tu nikto nepočíta kalórie, nikto neberie vitamíny ani neváži proteíny, píše taliansky denník Corriere della Sera, ktorý uvádza 15 stravovacích návykov obyvateľov modrých zón:

 1. Z toho, čo títo ľudia jedia, tvorí 95 percent potrava rastlinného pôvodu. Konzumujú úctyhodné množstvo najrôznejšej zeleniny a ovocia a čo nestačia zjesť, to sa nakladá. To najlepšie z jedál prospievajúcich dlhému životu je zelená listová zelenina. Na Ikarii rastie viac ako 75 druhov zeleniny tohto druhu ako burina.
 2. Mäso by sa nemalo konzumovať viac ako dvakrát týždenne. Konzumácia mäsa by sa mala obmedziť na maximálne 50 gramov päťkrát mesačne. Pokiaľ ide o hydinu, baranie alebo bravčové, je lepšie dávať prednosť mäsu z farmárskej produkcie.
 3. Denne zjesť až 85 gramov rýb, naznačuje prieskum. V modrých zónach, ktoré majú prístup k moru, tvoria ryby súčasť každodenného jedálnička.
 4. Odporúča sa zníženie spotreby mliečnych výrobkov a syrov. Kravské mlieko má vysoký obsah tukov a cukrov. Ľudia z modrých zón získavajú vápnik z rastlín. Inak je pre tieto zóny charakteristická konzumácia kozieho a ovčieho mlieka a výrobkov z neho.
 5. Vhodné sú až tri vajcia týždenne. V modrých zónach sa väčšinou jedáva v jednom jedle len jedno vajce. V Kostarike dávajú jedno vajce do tortily, na Okinawe sa dáva do polievky jedno varené vajce.
 6. Vhodné je denne konzumovať varené strukoviny, najmenej pol šálky. Strukoviny sú podstatnou súčasťou diéty modrých zón. V priemere obsahujú 21 percent proteínov, 77 percent komplexných sacharidov a málo tuku a sú vynikajúcim zdrojom vlákniny.
 7. Celozrnný chlieb. V troch z piatich modrých zón je chlieb základnou potravinou. Je to ale potravina úplne iná ako to, čo väčšinou kupujeme. Na Ikarii a na Sardínii je tvorený zo 100 percent rôznych celozrnných obilnín, ktoré majú vysoký obsah výživných látok a vlákniny.
 8. Obmedzená spotreba cukru. Obyvatelia modrých zón konzumujú v porovnaní s ostatnými zhruba pätinu cukru. Storočia si dávajú med do čaju a doprajú si sladkosti len pri slávnostných príležitostiach.
 9. Ako snack si dajte dva oriešky, naznačuje ďalej štúdia. Aj nedávna štúdia Harvardovej univerzity ukázala, že konzumácia orechov znižuje úmrtnosť o 20 percent. Iné štúdie odhalili, že pojedanie sušeného ovocia znižuje úroveň „zlého“ cholesterolu až o 20 percent.
 10. V modrých zónach na celom svete ľudia jedia potraviny v ich celosti: nevyhadzujú napríklad vaječný žĺtok alebo dužinu ovocia. Spotrebujú všetko z celých potravín, ktoré sú často pestované priamo na mieste. Vyhýbajte sa produktom s dlhým zoznamom látok, ktoré sú v ňom obsiahnuté.
 11. Pite viac vody – aj to naznačujú jedálničky z oblastí dlhovekých ľudí. Experti odporúčajú sedem pohárov vody denne. Vyhýbajte sa sladeným nápojom.
 12. Ak chcete piť alkohol, zvoľte si červené víno. Väčšina obyvateľov modrých zón pije jeden až tri poháre červeného vína denne. Umiernená konzumácia vína na sklonku dňa znižuje stres.
 13. Pite zelený čaj. Je dokázané, že znižuje riziko srdcových chorôb a rôznych typov rakoviny. Gréci na Ikarii pijú čaj z rozmarínu či šalvie a púpavy, ktorý má protizápalové účinky.
 14. Pite čiernu kávu ako jediný zdroj kofeínu. Ľudia z polostrova Nicoya, na Sardínii a v Grécku pijú veľa kávy. Podľa štúdií znižuje káva riziko demencie a Parkinsonovej choroby.
 15. Dokonalá rovnováha proteínov. Obávate sa, že vám rastlinná strava nedodá dosť proteínov? Strukoviny, obilniny, orechy a zelenina sú ich dostatočným zdrojom, navyše obsahujú esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť samo.
#zdravie #strava #jedlo #dlhovekosť #vysoký vek #návyk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vždy je vhodný čas na to začať cvičiť, nezabúdajte na kondíciu.
Dnes je pred vami ešte veľa práve, nemáte...

+ Koniec používania mobilu v posteli, zabudnite na sociálne siete, zníčí to vzťah.
Chcete zarobiť viac,...