Dojčenie zvýši inteligenciu detí. Budú aj lepšie zarábať, tvrdia vedci

22.03.2015 07:00
deti, dojčenie
Všeobecne sa odporúča dojčiť aspoň šesť mesiacov. Autor:

Dojčenie zvyšuje inteligenciu detí. Tvrdí to tím brazílskych vedcov.

Sledovali takmer tri a pol tisíc ľudí a porovnávali úroveň ich IQ s tým, ako dlho ich matky kŕmili materským mliekom. Ako zistili, ľudia, ktorých matky v detstve dojčili dlhšie ako 12 mesiacov, boli úspešnejší v inteligenčných testoch, ako tí, ktorých dojčili menej ako mesiac.

Vedci v článku uverejnenom v magazíne The Lancet upozorňujú, že existuje viacero faktorov vplývajúcich na výšku IQ, hoci počas svojho prieskumu sa snažili vylúčiť činitele ako vzdelanie matky, rodinný príjem či hmotnosť dieťaťa po narodení. Člen výskumného tímu, Bernardo Lessa Horta, uviedol, že štúdia ponúka unikátny pohľad, pretože v populácii, ktorú sledovali, sa dojčenie vyskytovalo rovnomerne medzi všetkými sociálnymi triedami.

Práve deti, ktoré matky dojčili dlhšie, mali v dospelosti lepšie výsledky v inteligenčných testoch. Taktiež získali vyššie vzdelanie a viac zarábali. Podľa expertov však tieto výsledky nie sú jednoznačné a je preto potrebné vykonať ďalšie výskumy, ktoré by potvrdili spojitosť medzi inteligenciou a dojčením.

„Naša rada znie, že dojčenie v dĺžke šesť mesiacov bez použitia náhradnej výživy má pre deti zdravotný prínos,“ vyjadril sa ku štúdii Kevin Fenton z Public Health England. „Uvedomujeme si však, že nie všetky matky sa rozhodnú alebo môžu dojčiť svoje deti, a tak je náhradná výživa pre deti do dvanástich mesiacov jedinou alternatívou,“ doplnil.

„Je dôležité poznamenať, že dojčenie je jeden z mnohých faktorov, ktoré môžu vplývať na vývin dieťaťa, avšak táto štúdia vyzdvihuje potrebu nepretržitej a rozšírenej propagácie, aby tehotné matky poznali benefity dojčenia,“ uviedol zasa Colin Michie, predseda komisie pre výživu britskej organizácie Royal College of Paediatrics and Child Health

#dieťa #dojčenie #výskum #poznatky #inteligencia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku