Ako vyťažiť z kúpeľného pobytu maximum? Tu sú tipy

Desať pravidiel, ako si pravé kúpele užiť do posledného liečivého dúška!

27.01.2015 15:00
Kúpele, kupele Foto:
Kúpeľný pobyt si vychutnejte aj s partnerom.
debata (1)

1. Vyberte si tie pravé

Aj po zvážení vzdialenosti od bydliska či špecializácie na zdravotný problém vám stále zostáva veĺa miest na výber? Tak vyberajte komplexne a dôverujte miestam s dušou, kde sa snúbi stáročná kúpeľná tradícia s atraktívnou polohou.

2. Nevynechávajte procedúry

Každá z liečebných procedúr, ktorú vám zahrnú do vášho individuálneho liečebného plánu, má svoje opodstatnenie a má poslúžiť vášmu zdraviu. Len tak môžete získať zo svojho kúpeľného pobytu maximum. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, snažte sa nevynechať ani jednu.

3. Nemeškajte

Zlatým pravidlom kúpeľnej etikety je prichádzať na procedúry načas, ideálne s malou časovou rezervou. Nedodržiavanie rozvrhu, hoci len niekoľkominútové omeškanie, je neohľaduplné nielen voči personálu, ale tiež voči ďalším hosťom. Navyše, meškaním sa len sami ochudobníte o čas, ktorý je na kvalitne poskytnutú procedúru potrebný.

4. Pýtajte sa

Kvalitné kúpele spoznáte aj podľa ochoty tamojšieho personálu. „Pre profesionálny zdravotnícky personál v kúpeľoch je samozrejmosťou, že okrem aplikovania jednotlivých procedúr sú odborníci pripravení pomáhať klientom svojimi vedomosťami a promptne reagovať na ich otázky, týkajúce sa kúpeľnej starostlivosti,“ hovorí MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice. Či už vás zaujíma, k akej procedúre sú nevhodné kontaktné šošovky alebo čo sa deje s telom počas masáže, nezdráhajte sa pýtať odborníkov.

5. Oddychujte

Čím hektickejšie vyzerajú vaše všedné dni, tým väčší šok bude pre organizmus „prežiť“ pokojný kúpeľný pobyt. Nie je ľahké na povel „vyčistiť“ si hlavu, no je vo vašom najlepšom záujme odbremeniť sa od starostí a počas procedúr jednoducho oddychovať. Uzavrite vnútornú dohodu sami so sebou, že do kúpeľného areálu myšlienky na prácu nepatria.

6. Relaxujte (aj) aktívne

Pravé kúpeľné mestečko má hosťom čo ponúknuť aj za areálom hotela. Či už sú to možnosti vyplývajúce z výhodnej geografickej polohy a poskytujúce priestor pre turistiku, skultivované prostredie mestských parkov alebo bohatý kultúrny program – festivaly, hudobné koncerty, a podobne.

7. Vypnite techniku

Sotva si dnes dokážeme predstaviť čo i len deň bez mobilného telefónu. Väčšina z nás pracuje s notebookmi, počítačmi či číta knihy na tabletoch. Pobyt v kúpeľoch je ideálny čas na cielenú technologickú abstinenciu a z nej vyplývajúce upokojenie psychiky negniavenej informačným pretlakom. Telefón si skontrolujte raz denne a elektronické knihy vymeňte za klasické papierové. Pár dní bez internetu vám určite neublíži.

8. Pozor na stravu

Na to, aby mohlo telo naplno profitovať z kúpeľných procedúr, je kľúčová celková životospráva. Využite pravidelný režim kúpeľov na opätovné nastolenie metabolickej rovnováhy a posilnite v strave príjem ovocia, zeleniny a zdravých tukov. Nielenže sa budete cítiť energetickejšie, ale aj pre plnohodnotný úžitok procedúr je dôležité, aby ste ich nepodstupovali s plným žalúdkom.

9. Pite

V priebehu pobytu v kúpeľoch nezabúdajte na pitný režim. Zvlášť po masáži, kedy dochádza k odstraňovaniu toxínov z tela a práve dôkladná hydratácia sa postará o hladšie vyplavenie škodlivín z buniek. Najlepším nápojom na uhasenie smädu je nesýtená pramenistá voda, ktorú si pre chuť môžete osviežiť kolieskom citróna.

10. Oddychujte vo dvojici

Nič tak neznásobí pozitívny efekt kúpeľnej liečby ako blízkosť milovanej osoby. Využite rôzne akcie, kedy kúpele ponúkajú možnosť rôznych zliav pre dvojice. A kúpeľný pobyt si tak môžete darovať napríklad na Valentína.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #oddych #kúpele #výber #pobyt

+ Pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia vám urobí dobre.
Nechýba vám rozvaha, skúste zariskovať a užite si...

+ Dobrú náladu počas dňa vám zaručí príjemná hudba a dobrá spoločnosť.
Váš bankový účet je na tom veľmi dobre,...