Jarné lúky sú doslova posiate púpavovými listami. Tak prečo ich nevyužiť nielen pre zdravie, ale aj krásu. Nejde totiž o žiadnu burinu. Možno budete sama prekvapená, na čo všetko sa dá púpava použiť.
Trápi vás žalúdok?
Môže pomôcť práve táto bylinka. Priaznivo pôsobí na vylučovanie žalúdočných enzýmov a podporuje tvorbu žlče. A to je dôvod, prečo je v ľudovom liečiteľstve používaná najmä pri problémoch s pečeňou a žlčníkom. Ale používa sa aj pri nechutenstve, pretože zvyšuje chuť do jedla. Púpava je takisto skvelá pri jarných detoxikačných kúrach, pretože má pozitívny vplyv na čistenie pečene.
Trápi vás nečistá pleť?
Púpava má ďalšiu dobrú vlastnosť, pôsobí detoxikačne na organizmus a je bohatým zdrojom vitamínov A, B, C, D a minerálov ako draslík, vápnik, železo či sodík. Pri nečistej pleti preto pomáha práve pravidelné pitie púpavového čaju, koža vylúči toxíny a pleť sa tak stane zdravšou. Pleti pomôže aj šalát z púpavových listov.
Trápi vás močový mechúr?
Púpava je prírodné diuretikum. Zaberá pri zadržiavaní tekutín v tele. Oproti iným diuretikám má veľkú výhodu, nezapríčiňuje stratu draslíka. Dezinfekčné vlastnosti púpavy zabraňujú usadzovaniu mikroorganizmov v močovom systéme, pomáha ľuďom s častými problémami so zápalom močového ústrojenstva.
Ako si čaj z púpavy pripraviť?
3 čajové lyžičky vňate aj s koreňmi zalejte 3 dcl studenej vody a priveďte do varu. Povarte pár minút a následne nechajte 10 minút lúhovať, potom preceďte. Čaj je najlepšie piť vlažný, trikrát denne pred jedlom.
Ako pripraviť šalát z púpavových listov?
- Listy mladej púpavy preberte, očistite a dobre umyte pod tečúcou vodou
- Následne ich posekajte na kratšie kúsky a osoľte, pridajte rozpučený cesnak, asi 1 strúčik
- Na záver dochuťte olejom a jablčným octom alebo balzamikom, šalát premiešajte
- Podľa chuti môžete do šalátu pridať opečenú slaninku, vajíčko, zemiaky, biely jogurt