Čo by ste mali vedieť pri triedení papiera? Toto patrí do modrého kontajnera!

Aj napriek často opakovaným informáciám ešte mnohí z nás tápu pri snahe recyklovať a dôkladne triediť odpad. Vedeli ste napríklad, ako to je s papierom? Nasledujúce informácie môžu byť cennými radami.

, 24.04.2021 07:00
shutterstock 390526333 Foto:
Z vyzbieraného papiera sa recykláciou vyrábajú rôzne papierové materiály.
debata

Základnou zásadou správneho triedenia odpadov z papiera je, aby neskončili v prírode ani zmesovom kontajneri. „Aj keď papier v prírode podlieha pomerne rýchlemu rozkladu a nerobí takú šarapatu ako plasty a sklo, do prírody zásadne nepatrí. A nepatrí ani do zmesového kontajnera,“ konštatuje Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Papier, ktorý je veľmi často používaným materiálom, nie je donekonečna recyklovateľný ako sklo a kovy. „Napriek tomu má veľký význam ním čo najviac šetriť a ak už má skončiť ako odpad, tak potom ho treba odhodiť do toho správneho kontajnera,“ vysvetľuje Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Papier rovná sa modrá

Odpadom z papiera alebo papierovej lepenky prislúcha modrá farba a takmer všade sa aj triedia do kontajnerov, prípadne vriec, modrej farby, výnimočne sa využívajú aj kontajnery inej farby, ale prinajmenšom nálepky na kontajneroch musia byť modré.

Čo patrí do modrých kontajnerov

Do modrých kontajnerov patria noviny, časopisy, kartónové krabice, kancelársky papier, ale tiež papierové obaly od jedla.

Čo pred vyhodením treba urobiť?

Papierové krabice treba pred vyhodením dôkladne postláčať. V závislosti od ich veľkosti sa dá takto ušetriť až 80 percent obsahu kontajnera. Vďaka tomu sa dá veľmi účinne zabrániť jeho preplneniu a v dôsledku toho aj nesprávnemu vyhadzovaniu papiera do susediacich, najčastejšie zmesových kontajnerov.

Pri čom často váhame?

Niektorí ľudia váhajú, či do modrého kontajnera patrí obal na vajíčka, alebo mastný (papierový!) obal od pizze. „Pre recyklátora nie je problémom ani obal od pizze, a to aj v prípade, že je na ňom aj zopár mastných fľakov,“ uvádza Brinzík. Do modrého kontajnea patria aj rolky od toaletného papiera.

Čo sa deje po recyklácii papiera?

Z vyzbieraného papiera sa recykláciou vyrábajú rôzne papierové materiály od kancelárskych papierov cez utierky a servítky, toaletný papier, vlnitú lepenky až po rozmanité papierové kartóny a škatule.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #obal #recyklácia #papier #triedenie #rolka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Naučte sa oddychovať, bude to pre vaše telo veľmi prospešné.
Začnite nový deň s dobrou náladou a chuťou splniť...

+ Zamerajte sa na zlepšenie vášho zdravia, už dlho cítite, že vám nie je dobre.
Vaše úspory sú vysoké, je na čase...