Manuál na zbalenie sa na dovolenku! 5 pravidiel, ako to urobíte správne

Nie všetky predmety je možné prepravovať v príručnej či podanej batožine pri ceste lietadlom. Naopak, niektoré by ste zase nemali dávať nikdy do podpalubia. Viete, ktoré?

17.07.2019 14:30
cestovanie, dovolenka, rodina, letisko,... Foto:
Viete, ako sa správne zbaliť na dovolenku letecky?
debata (1)

Príručná batožina

  • patria do nej všetky cenné predmety. Letecká spoločnosť ani letisko totiž nezodpovedajú za stratu alebo poškodenie, ak cestujúci takéto predmety umiestni do podanej batožiny. Ak plánujete so sebou vziať finančnú hotovosť, šperky, cenné kovy, ale aj kľúče, lieky, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky, hodinky – všetky by ste mali mať v príručnej batožine. Zabúdať netreba ani na obchodné dokumenty, pasy či iné identifikačné dokumenty – aj tie musia „ísť s vami“ na palubu lietadla.

Podaná batožina (do batožinového priestoru lietadla)

  • do nej si môžete zbaliť všetko oblečenie, obuv a prípadne aj časť kozmetiky v plastových obaloch. Napríklad parfumy, ktoré sú klasifikované ako krehké predmety však do podanej batožiny nepatria. Ak by sa pri manipulácii s batožinou náhodou v kufri rozbili, nemáte nárok na odškodné.

Nadrozmerná batožina

  • takto sa zvyčajne označujú väčšie predmety, ktoré sa nezmestia do podanej batožiny, Je potrebné ich podať pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Ich prepravu je treba nahlásiť leteckej spoločnosti vopred. Ako nadrozmerná batožina sa prepravujú športové potreby či hudobné nástroje. Bicykle musia byť zabalené v ochrannom obale alebo vo vreci. „Je potrebné vyfučať kolesá, zložiť pedále a otočiť riadidlá súbežne s kostrou bicykla. Preprava elektrických bicyklov nie je možná,“ uviedla hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

Čo ste možno netušili: Malý hudobný nástroj, ktorý sa nezmestí do príručnej batožiny, je možné vziať spravidla na palubu lietadla, ak je zabalený v ochrannom obale, bolo preň zarezervované extra sedadlo a bol zaň zaplatený príslušný poplatok. Väčšie hudobné nástroje ako bicie či harfa sa prepravujú v nákladnom batožinovom priestore lietadla.

Kozmetika a tekutiny v príručnej batožine

  • v príručnej batožine smú cestujúci prevážať tekutiny, pasty a gély len v samostatných nádobách s objemom maximálne 100 mililitrov alebo 100 gramov. Umiestnené musia byť v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku s kapacitou do jedného litra. „Pri tekutých látkach nerozhoduje aktuálny obsah balenia, ale ten, ktorý je uvedený na predajnom obale,“ zdôraznila Ševčíková.

Absolútne zakázané

  • sú na palube lietadla palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie náboja. To zahŕňa aj hračkárske zbrane či repliky zbraní. Zakázané sú tiež omračujúce zariadenia a predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou. Prepravovať sa nemôžu ani pracovné a tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Zákaz platí aj pre výbušniny a zápalné látky a zariadenia. Tie sa nesmú prepravovať ani v podanej batožine.

Čo ste možno netušili: Zapaľovače akéhokoľvek druhu sa nemôžu prepravovať v príručnej ani zapísanej batožine. V leteckej doprave sa môžu prepravovať výlučne „na tele majiteľa“, teda vo vreckách oblečenia. „Zapaľovač je nutné deklarovať pred detekčnou kontrolou umiestnením do prepravy. Nie je možné prepravovať zapaľovače typu ZIPPO,“ podotkla hovorkyňa Ševčíková.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #cestovanie #lietadlo #letisko #pravidlá #batožina

+ Začnite čo najskôr normálne jesť, lebo týmto tempom skončíte v nemocnici.
Teraz sa vám bude dlhú dobu veľmi...

+ S nadváhou ste nemali nikdy problém, ani mať nikdy nebudete.
Splácanie dlhov šetrí peniaze na úrokoch a zlepšuje...