Pripravujú múzeum vagíny! Chce búrať mýty a tabu, určené bude aj deťom

23.04.2019 12:00
ženské telo, lono, mykóza
Niektoré ženy sa cítia trápne i vtedy, ak majú ísť ku gynekológovi na skríning rakoviny krčka maternice, alebo ak sa majú baviť o menštruácii. Autor:

Keď sa vyštudovaná biochemička Florence Schechterová predvlani dozvedela, že na Islande existuje múzeum penisov, povedala si, že by bolo spravodlivé, aby sa vlastných expozícií dočkala aj vagína.

V novembri preto plánuje v centre Londýna otvoriť múzeum zamerané na tento ženský pohlavný orgán. Zmyslom je prelomiť tabu, ktoré okolo ženskej pošvy existuje.

„Je to naozaj dôležité, pretože ide o vysoko stigmatizovanú časť tela. A to má vo svete dôsledky,“ povedala Schechterová, ktorá v súčasnosti zháňa peniaze na zriadenie stálej budovy, v ktorej by múzeum sídlilo. Počas workshopov, diskusií i spoločenských akcií, ako sú napríklad výstavy či komediálny večierky, chce upozorniť na závažnú problematiku ženskej obriezky, znásilnenia, domáceho násilia a reprodukčného zdravia.

„Zameriame sa na čokoľvek, čo je okolo tejto časti tela tabuizované,“ hovorí Schechterová. Pripomína, že niektoré ženy sa cítia trápne i vtedy, ak majú ísť ku gynekológovi na skríning rakoviny krčka maternice, alebo ak sa majú baviť o menštruácii.

Podľa januárového výskumu Jo's Cervical Cancer Trust (JOIN nadácia pre rakovinu krčka maternice) každá štvrtá žena v Británii na preventívne prehliadky ohľadom tohto typu rakoviny nechodí. Skoro tri štvrtiny priznali, že na testy nešli kvôli tomu, že sa hanbili.

Menštruácia je v mnohých krajinách stále tabuizovanou témou. Napríklad v Nepále bolo dlho tradíciou krvácajúce ženy vykazovať z domova a nútiť ich po túto dobu žiť v chatrčiach. V súčasnosti je to síce zakázané, ale stále sú prípady, kedy sa ženy udusia dymom z ohňa, ktorý si urobia, aby sa zahriali. Začiatkom tohto roka takto zomrela v chatrči v odľahlej horskej dedine v Nepále žena so svojimi dvoma deťmi.

Podľa Schechterovej je dôležité, aby do jej múzea chodili deti, plánuje preto programy pre malých návštevníkov a ich rodičov aj pre školské triedy. Chce, aby sa deti už od ranných rokov o vagíne nehanbili rozprávať.

„Keď sa za svoje telo hanbia, je pre nich potom ťažké o ňom hovoriť. Ide o to zbaviť túto časť tela stigmy a byť úprimný ohľadom toho, k čomu je,“ dodáva Schechterová.

#pomoc #žena #múzeum #vagína #tabu #vedomosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku