Žarty bokom pri svetlých vlasoch
Odborníci sa domnievajú, že svetlá farba vlasov sa pre spoločenské predsudky a stereotypy stala prekážkou žien pri hľadaní zamestnania. Sociologické výskumy tiež ukázali, že keď sa žene s takouto farbou koruny krásy podarilo predsa nájsť zamestnanie, mala problém sa „vyšplhať“ na vyšší post v takzvanom kariérnom rebríčku. Blondínky pritom podľa výskumu nepatria do skupiny ľudí s nízkym IQ. V skutočnosti je svetlá farba vlasov znakom vyššieho IQ, než u žien s ryšavými, čiernymi alebo hnedými vlasmi.
Ako obstáli ženy s inou farbou vlasov?
Podľa vedeckého pracovníka z Ohio State University Jaya Zagorského jeho vedecký tím študoval vzorku takmer jedenásť tisíc Američanov a ich priemerné IQ. Počas výskumu zistil, že blonďavé ženy majú v skutočnosti vyššie „skóre“, než ženy s inou farbou vlasov. Ako uvádza portál stethnews.com, blondíny mali priemerné IQ 103,2, hnedovlásky 102,7, dámy s ryšavými vlasmi 101,2 a ženy s čiernou pokrývkou hlavy 100,5. Štúdia sa však podľa Zagorského nesnaží presviedčať ľudí, že hlúpe sú pre nižší inteligenčný kvocient tentoraz tmavovlásky. Výskum sa snaží „oslobodiť“ blondínky spod rôznych stereotypov, ktorým musia často v spoločnosti čeliť.
Skúmali aj chlapov
Viacerí ľudia očakávali, že spomínaná štúdia odhalí to, či majú gény nejaký nepriamy súvis s inteligenciou a farbou vlasov. Napriek tomu, že blondínky v súčasnosti stoja na vrchole tejto pomyselnej pyramídy, vyššie IQ mali skôr pre svoj pôvod. Rodiny, ktoré sa venujú viac čítaniu alebo majú vyššie príjmy majú údajne o čosi chytrejšie blondínky. A ako v štúdii obstáli muži? Pri chlapoch nevyčnieva žiadna farba vlasov. Výskum nepreukázal rozdiely v inteligencii medzi mužmi s rôznymi farbami vlasov.