V akom veku sú ľudia najviac nešťastní?

27.09.2020 07:00
láska,smútok, žena, plač
Nezúfajte, ale verte, že to prekonáte... Autor:

Naše životy tvoria vzostupy aj pády. Predsa len, existuje vek, kedy je naše nešťastie najciteľnejšie.

Ľudia sa snažia byť šťastní a spokojní. Keby sme ale boli stále šťastní, v určitom okamihu by sme už asi šťastie ani neocenili. V momentoch, keď sme nešťastní, cítime sa viac vzdialení od svojich cieľov ako kedykoľvek predtým. K zahnaniu týchto pocitov nám môžu pomôcť dve veci. Na jednej strane platí pravda, že po každom mraku opäť vyjde slnko. Na strane druhej, so svojimi emóciami nie sme nikdy sami.

V rámci štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise Journal of Economic Behavior & Organisation, vedci študovali údaje od celkovo 500 000 ľudí zo 132 krajín. Bez ohľadu na vonkajšie vplyvy prišli na konkrétny vek, v ktorom šťastie mnohých (pocit šťastia) začína upadať. Tou priepasťou je vek okolo 48 rokov. V západnom svete je to vek 47,2, v rozvojových krajinách 48,2.

Jeden z najzaujímavejších rozdielov sa týka pohlaví v USA. Podľa údajov zo štúdie sú ženy v USA už na konci svojej tridsiatky na najhoršom bode, čo sa pocitu šťastia týka, zatiaľ, čo muži na začiatku päťdesiatky. Európania dosahujú svoje emočné minimum koncom štyridsiatky a to obe pohlavia.

S pribúdajúcim vekom ľudia priznali, že sú čoraz menej šťastní. Ale nevešajte hlavu v prípade, že ste práve pred oslavou 48. narodenín. Keď sa ľudia prehupnú cez vek 48, ich pocity šťastia sa následne zasa začínajú hlásiť o slovo.

V štúdii vedci pomenovali aj možné príčiny tohto zistenia – ľudia po preklenutí náročného obdobia zistia, že si kládli nereálne ciele a tých sa vzdajú. Zároveň začnú oceňovať iné veci, než si cenili v mladosti, v najväčšej miere zdravie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#psychika #pocity #nešťatsie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Rozhodnete sa prestať s cvičením, dôvodom bude bolestivé zranenie.
Upratovanie bytu si môžete uľahčiť...

+ Zmeníte večerné cvičenie za ranné a budete mať celý deň dosť energie.
Naplánujete oslavu so známymi a...