Tento rok podľa lunárneho kalendára pripadá na 25. januára, kedy potkan vystrieda vládu dobrotivého prasaťa a v oblasti východnej a juhovýchodnej Ázie vypuknú búrlivé oslavy (v Číne ich pre koronavírus na väčšine miest zakázali).
Potkan je prvým z 12 živočíchov čínskeho zverokruhu a vládnuť bude až do 11. februára 2021, kedy ho vystrieda byvol. Západná civilizácia týmto hlodavcom opovrhuje ako nečistým zvieraťom, ázijské kultúry k nej prechovávajú úctu a oceňujú jeho bystrosť, pôvab a schopnosť zhromažďovať veľké zásoby. Ku každému znameniu patrí v čínskom kalendári aj konkrétny prvok, na rok 2020 a znamenia potkana je to kov.
Podľa astrológov by mal rok kovového potkana byť v znamení činorodosti a dobrých správ. Cesta k úspechu však bude plná skúšok a bude vyžadovať vôľu i vytrvalosť. Ľudia budú mať veľa príležitostí k novým projektom, finančným transakciám aj nadviazanie nových vzťahov a vzájomnej komunikácii. V oblasti životného štýlu sa bude dariť najmä jedincom s aktívnymi športovými návykmi.
Ľudia narodení v znamení potkana (1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996 a 2008) bývajú očarujúci, bystrí, prispôsobiví a energickí. Dokážu byť ale tiež vypočítaví, vyberaví a veľmi ambiciózni. Nadriadení si ich cenia ako spoľahlivých a snaživých spolupracovníkov, partneri ako milých a elegantných druhov. Často pestujú umelecké koníčky, ktoré dokážu rýchlo speňažiť, pretože peniaze sú pre toto znamenie dôležitým prostriedkom k životu v luxuse, ktorý potkany toľko milujú.
Najvhodnejších partnerov nájdu v opici a drakovi. Spolužitia so psom, prasaťom a potkanom bývajú tiež plodné. Naopak problematický vzťah sa očakáva od spojenia so zajacom, koňom a kohútom.
V roku potkana sa narodil napríklad princ Charles, politici George Bush starší a Jimmy Carter, futbalisti Diego Maradona a Zinedine Zidane, herci Robert Redford, Hugh Grant a Colin Firth, herečka Scarlett Johansson, spevák Ozzy Osbourne či speváčka a herečka Olivia Newtonova-John.
Sviatky jari (Čchun-ťie) čiže nového roku sú najvýznamnejším sviatkom roka pre Číňanov, Taiwancov, Vietnamcov, Singapurčanov, Kórejčanov a Japoncov a sú porovnateľné s našimi Vianocami. Oslavy trvajú 15 dní. Ľudia si navzájom prajú dlhý a šťastný život, obdarúvajú sa peniazmi a darčekmi zabalenými v červenom papieri. Červená je totiž farbou šťastia a života a príjemcom má zaistiť požehnaný rok. Dôraz sa kladie aj na upratovanie domu pred začiatkom nového roka a ozdobné dekorácie. Súčasťou osláv sú aj tradičné tance vo zvieracích prevlekoch.
Šesťdesiatročný kalendár je v ázijských krajinách používaný spoločne s gregoriánskym kalendárom. Počas šesťdesiatich rokov sa päťkrát opakuje rok zvieraťa podľa poradia vo zverokruhu. Tento dvanásťročný cyklus sa ďalej kombinuje s päťročným cyklom, kedy sa striedajú elementy (kov, voda, drevo, oheň, zem), a s dvojročným cyklom, kedy sa strieda kladný a záporný princíp jin a jang.
Vznik najstaršieho kalendára v ľudskej histórii sa datuje od roku 2637 či 2636 pred naším letopočtom, kedy ho zaviedol legendárny Žltý cisár (Chuang Ti) vymenovaním 12 zvierat ako svojich strážcov.