Najhorší sex na knižných stránkach? Rozhodnuté, tieto slová skôr rozosmejú

, 04.12.2019 07:00
čítanie knihy, nuda, sex
Niekedy je lepšie venovať sa skutočnému milovaniu ako o ňom čítať v knihách. Môže to byť príšerný zážitok. Autor:

Aj vy máte radi trošku erotiky v literatúre? Lenže, tá môže byť vzrušujúca, poburujúca a niekedy doslova na smiech.

Práve do tej poslednej kategórie sa zvyčajne zaraďujú pasáže kníh, ktoré v každoročnej „ankete“ vymenúva britský literárny časopis Literary Review. Zostavuje zoznam najhorších opisov sexu v inak kvalitných knihách. Tento rok sa o cenu podelil britský autor s francúzskym.

Reč je o Didierovi Decoinovi a Johnovi Harveym. Decoin, inak laureát prestížnej Goncourtovej ceny si ocenenie vyslúžil za zobrazenie sexu vo svojej knihe Úrad pre záhrady a rybníky, ktorá sa odohráva v Japonsku pred tisíc rokmi.

„Kacuró začal stonať a pod látkou kimona mu v mieste pohlavia vyrástla hrča, Mijuki ju chytila, stláčala, miesila, masírovala, drvila. Pôsobením dotykov sa Kacuróova semenníky aj s penisom zliali v jednu hmotu, prelievajúcu sa pod laskajúcou rukou. Mijaki mala dojem, že v rukách drží opičku schúlenú do klbka,“ napísal Decoin v knihe, ktorá bola preložená aj do češtiny (slovenské znenie je prekladom českej verzie knihy, ktorá vyšla v nakladateľstve Plus, pozn.).

Brit Harvey, ktorý pôsobí na univerzite v Cambridge, bol nominovaný za novelu Pax. Podľa Guardianu v nej napríklad píše, že „sa objímali akoby vďaka pevnému zovretiu mohli splynúť v jeden celok“.

Dvojica však nebola tento rok v hre sama. Porota sa rozhodovala aj medzi knihou Mesto dievčat od Elizabeth Gilbertovej (známa najmä ako autorka Jedz, modli sa a miluj) či od írskej autorky Mary Costello. Medzi nominovanými sa v minulosti objavil napríklad aj Haruki Murakami či Tom Wolfe, ktorý cenu v roku 2004 aj získal.

Nelichotivé ocenenie sa udeľuje už od roku 1993, ale niektorí jeho „laureáti“ ho vnímajú s humorom a dokonca naň upozorňujú alebo oceňujú. Minulý rok zvíťazil napríklad autor James Frey s opisom sexuálnej situácie v románe Katerina.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sex #literatúra #kniha #John Harvey #Guardian #Didier Decoin #cena
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dnes sa necháte rozmaznávať dobrou večerou a filmom.
Nepodliehajte ezoterike a mystike. Stojí vás to dosť...

+ Chladné počasie vám nedovolí ísť von, zostanete však v dobrej nálade.
Pokiaľ sa chystáte začať jazykový...