Robí nás voľný vzťah šťastnými či skôr naopak?

23.09.2018 08:00
večera, jedenie, stolovanie, jedlo, taniere,...
Koľko je vás vo vzťahu? Autor:

Čo si niekto nedokáže predstaviť ani v najdivokejších snoch, je pre iného každodenná realita. Deliť sa o partnera s niekým iným...

Zvolili ste si monagamiu a robí váš šťastnou? Alebo túžite po niečom inom, menej obvyklom? Priniesol by vám voľný vzťah viac spokojnosti? Ako ste na tom v porovnaní s ostatnými?

Na túto otázku sa pozreli vedci kanadskej univerzity v meste Guelph v provincii Ontário. Do prieskumu sa zapojilo 142 ľudí žijúcich vo voľnom vzťahu a 206 ľudí v monogamných vzťahoch. Otázky smerovali na to, ako sú spokojní so svojím životom. Zaujímavým zistením bolo, že spokojnosť vo vzťahu nemá nič do činenia s tým, či žijeme vo voľnom alebo monogamnom vzťahu.

Miera spokojnosti vo vzťahu sa odvíjala od psychickej pohody a od sexuálneho uspokojenia vo vzťahu. Oba modely vzťahov dokážu ľuďom priniesť naplnenie v týchto oblastiach. Toto zistenie preto nabúrava predstavy o monogamii ako ideáolnom vzťahu pre ľudí.

Pri voľnom vzťahu je dôležitým faktorom dohoda, ktorú obaja urobia – týka sa toho, že partneri môžu vstupovať aj do ďalších vzťahov, či už sexuálnych alebo romantických. Ako uvádza autorka štúdie, sociálna psychologička Jessica Wood, v Severnej Amerike žije vo voľných vzťahoch 3 až 7 percent ľudí. Takéto vzťahy sú podľa Woodovej častejšie, než predpokladáme, napriek tomu sa ľudia žijúci v takýchto zväzkoch svojim voľným spolunažívaním nechvália.

Spokojnosť vo vzťahu je v značnej miere viazaná na spokojnosť so sexuálnym životom – v tomto prípade je preto rozhodnutie na partneroch – ak sa ich miera spokojnosti odvíja aj od striedania sexuálnych partnerov, je pre nich prirodzené, že uprednostnia voľnejší vzťah pred monogamným.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#sexualita #dohoda #partner #monogamia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Sami ste si strojcom vlastného šťastia, preto dobre premýšľajte.
Nerobte v práci rozbroje, nakoniec budete...

+ Dávajte si pozor čo večer zjete, je to veľmi dôležité.
Každé klamstvo a podvody skôr či neskôr vyjdú na...