Prečo je prvá láska taká úžasná?

Motýle v žalúdku. Magické očakávanie prvého bozku. Nekonečné minúty do stretnutia. Urputný tlkot srdca v okamihu, keď stojí oproti vám...

22.08.2017 09:00
láska - pár - rande - neha Foto:
Prvá láska? V našej mysli je stále taká živá...
debata (1)

To sú tie úžasné spomienky na prvú lásku, ktoré sa z mysle nikdy nestratia. Všetko bolo nové, čarovné, emotívne. Na krásne momenty si spomíname do najmenších detailov, naopak, tie horšie vytesňujeme z mysle. Prečo pekné spomienky na prvú lásku nosíme v pamäti ako živé stále?

Prvá láska? S ničím sa nedá porovnať

Milovali ste naplno, bez strachu zo zlomeného srdca. Tým, že ste nemali žiadne negatívne zážitky so sklamaním, ničoho ste sa nebáli, citom ste sa celkom otvorilili. Nemali ste s čím porovnávať – aj preto ste s takou vášňou očakávali prvý bozk či prvý sex. O svojej láske ste nemali žiadne pochybnosti, celkom ste sa jej oddali. Vo vašej mysli je spomienka na prvú lásku uložená ešte o čosi krajšie, než aká bola v skutočnosti. Rokmi totiž mozog negatívne skúsenosti výrazne potláča, naopak, tie pekné sa tlačia do popredia.

Aj hormóny robia svoje

„Predávkovanie“ hormónmi šťastia urobili svoje. Mladý človek celkom netuší, čo sa s jeho telom deje. Pociťuje len nástojčivú túžbu, ošiaľ, poblúznenie – presne o to sa v značnej miere starajú práve hormóny, ktorá sa masívne vyplavujú do krvi v období puberty.

Ego rástlo

To, že ste sa niekomu tak veľmi páčili, že vaše city boli opätované spôsobilo nárast sebavedomia. Cítili ste sa milovaná, krásna, obdivovaná. Mohla za to práve prvá láska, ktorá vám to všetko dopriala v maximálnych dávkach. A také pocity sú natoľko príjemné, že pretrvávajú.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #partner #tínedžer #hormóny

+ Vaša cieľavedomosť vás môže dostať ďaleko, treba však vedieť kedy ju využiť.
Veľa ste pracovali, aby ste mali...

+ Zabúdajte na večerné vyjedanie chladničky, zbytočne navyše priberiete.
Pokiaľ dokážete byť šťastný aj bez...