Namiesto kabeliek či topánok nakupujte zážitky! Budete šťastnejšia

Prečo nás zážitky robia šťastnými?

nakupovanie, kreditka, nákupné tašky
Ako sa cítite pár dní po nakupovaní?
Autor:

Nakupovanie robí ľudí šťastnými. Či už nakupujete online alebo sa prechádzate mestom a v nákupnom košíku vám pribúdajú veci, pocity šťastia dokážu aktivovať. AVšak, má to háčik – takýto pocit šťastia má len krátke trvanie. To, čo ľudí robí dlhodobo šťastnými, nie sú nové tenisky či kabelka. Sú to zážitky, ktoré nám prinášajú isté skúsenosti.

Dôvod je celkom jednoduchý – na nové materiálne veci si rýchlo zvykneme. A ich hodnota s časom pre nás klesá, o pocitoch šťastia ani nehovoriac. Pri pohľade na kabelku, ktorú sme si kúpili pred rokom, nás zrejme žiaden slastný pocit neovalí.

Psychológ Thomas Gilovich z „Cornell Univerzity“ v meste Ithaca to vysvetľuje slovami: „Materiálne veci sú a zostanú navždy oddelené od človeka. Naopak, zážitky a skúsenosti sú našou súčasťou, preto nás robia šťastnými dlhodobo.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vrak, nehoda

Pri nehode na Považí vyhasol život spolujazdkyne. Šoféroval jej manžel

23.04.2017 16:29

Život spolujazdkyne Miroslavy Š. (46) si vyžiadla vážna dopravná nehoda, ktorá sa stala v nedeľu ráno medzi obcami Klobušice a Prejta v okrese Ilava.

Ukrajina, vojaci

V Donbase narazil voz OBSE na mínu, Američan zomrel, dvaja ľudia zranení

23.04.2017 13:31, aktualizované: 15:45

Obrnený voz pozorovateľskej misie OBSE na území ovládanom východoukrajinskými separatistami narazil na protitankovú mínu.

trump

NYT: Trump sa spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.