Zvládnuť rozvod so cťou? Pomôžte si aj s radami odborníčky

, 10.04.2016 16:23
manželstvo, vzťah, hádka, rozvod
Rozvod nemusí byť len bolestivým zážitkom spôsobujúcim zatrpknutie. Autor:

Rozvod je jednou z najťažších rán v živote. Niektoré prieskumy dokonca tvrdia, že po strate blízkej osoby ide o najtraumatickejší životný zážitok. Dá sa to vôbec zmeniť?

Pravdou je, že vo väčšine prípadov si rozvod vyžiada aj krušné časy. Samozrejme, nemusí ísť o hádky či nenávisť voči partnerovi, ale osobné prežívanie tejto situácie, pocit zlyhania či sklamania sa objavia.

Základom je uvedomiť si, že situácia ako rozvod si vyžaduje čas. Je náročné zmieriť sa s tým, že vzťah je konečný – že láska je definitívne preč a že lepšie vám bude, ak každý pôjde vlastnou cestou. Práve čas je však aj najlepší liek. Podľa odborníkov na partnerské vzťahy by si to mali dobre uvedomovať obaja partneri.

Existuje tiež niekoľko rád, ako zvládať manželský rozchod čo najlepšie. Podľa Sary Davisonovej, ktorú cituje web Telegraph.co.uk, sú nasledovné:

1. Obklopte sa podporou priateľov

Vždy sú dôležití. V ťažkých časoch, keď prežívame momenty sklamania, dezilúzie či zlyhania, by nám však mali pomáhať. Nevyhľadávajte spoločnosť takých, ktorí budú prilievať olej do ohňa. Lepšie je obklopiť sa pozitívne naladenými priateľmi, ktorí zároveň dokážu pomôcť v praktických veciach. Vyznajú sa napríklad vo finačných záležitostiach. Tiež je dobré stretávať sa kvôli pohybu či fyzickej aktivite.

2. Nebojte sa odbornej pomoci

Počas rozvodového konania máme tendenciu bojovať so svojimi problémami sami. Vyrovnať sa s ťažkou situáciou však môže pomôcť psychologický odborník, alebo porozvodová terapia.

3. Myslite na deti

Je dôležité uvedomiť si, že rozvod sa dotkne vašich ratolestí na celý život. Snažte sa preto ustáť ho so cťou. Obviňovať či hádať sa s partnerom pred deťmi nie je rozumné a najviac na vaše konflikty doplatia práve deti, ktoré majú sami čo robiť, aby zvládli uvedomenie si faktu, že rodičia idú od seba. Pokiaľ je to potrebné, nebojte sa aj s deťmi navštevovať odbornú pomoc.

4. Snažte sa byť pozitívna

Hovorí sa to ľahko? A možno to vôbec nie je také zložité. Každý rozvod je náročný, ale nie všetci partneri sú „vychcaní hajzli“ – rozvádzajte sa s rozumom, pragmaticky a zároveň si pri tom nájdite čas na to, aby ste mali radosť. Užite si napríklad dámsku jazdu s kamarátkami. Choďte sa zabaviť na víkendový výlet alebo si urobte radosť návštevou koncertu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pomoc #problém #rozvod #odborník #sklamanie #trik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Telo aj psychika budú potrebovať pokoj, vhodné je ísť na masáž.
Štedrosť sa dnes ukáže v podobe vysokých...

+ Nemáte dôvod myslieť na to najhoršie, život prežívate v tom najlepšom.
Túžite šéfovi ukázať, čo je vo...