Akú ťažkú školskú tašku môže nosiť prvák či tretiak? Viete to?

Pri kupovaní školskej tašky je potrebné brať do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa.

26.08.2021 15:00
dieťa, škola Foto:
Na nákup školskej tašky máte už len zopár dní.
debata

Odporúča to vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade v súvislosti s blížiacim sa školským rokom 2021/2022.

„Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke,“ povedala Hamade. Poznamenala, že rodičia by mali dozrieť na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci. Zároveň pripomína, že popruhy musia byť nastaviteľné, školská taška má obopínať obe plecia rovnomerne, aby sa jej hmotnosť rozdelila rovnako, a majú byť z mäkkého materiálu, aby sa čo najmenej vtláčali do kľúčnej kosti.

škola, prvák, deti, školský rok, Čítajte viac Koľko peňazí z rodinného rozpočtu zhltne nákup pomôcok pre prváčika? Ako sa na výdavky pripraviť?

Hamade uviedla, že dobrú školskú tašku je dôležité vybrať preto, lebo deti ju nosia pravidelne a dlhší čas. Upozornila, že príliš ťažká aktovka preťažuje svalstvo chrbtice a prispieva k stuhnutiu svalov krčno-hrudnej časti chrbtice či na to, že dlhodobé preťaženie chrbtice môže spôsobiť trvalejšie ťažkosti, deformácie a aj vznik skoliózy.

Hmotnosť školskej aktovky nemá byť podľa ÚVZ SR vyššia než desať percent hmotnosti dieťaťa. Školská aktovka žiakov prvého a druhého ročníka nemá presiahnuť 2,5 kilogramu, žiaci tretieho a štvrtého ročníka majú mať tašku ťažkú do 3,5 kilogramu. O kilogram ťažšia môže byť aktovka žiakov piateho a šiesteho ročníka na základnej škole. Hmotnosť do piatich kilogramov by mala dosahovať školská taška starších žiakov od siedmeho do desiateho ročníka.

debata chyba
Viac na túto tému: #školská taška #šprváčik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nezaťažujte svoju pokožku rôznymi produktmi, nevyzerá to dobre.
Pozor na peniaze, dnes by ste ich mohli veľmi...

+ Berte ohľad na svoje zdravie, nepremáhajte sa, nedopadne to dobre.
Nikto nespraví prácu za vás, musíte si pomôcť...