Rodičia, pozor! Deti sú na internete bez dozoru, sexuálnych predátorov pribúda

Prípady zneužívania detí na internete sa počas pandémie koronavírusu výrazne zvýšili.

30.12.2020 15:00
kyberšikana - dieťa pri počítači - problém so... Foto:
Keď dospelý človek osloví dieťa alebo mladého človeka v online svete s cieľom sexuálneho kontaktu, považujeme to za kybergrooming.
debata

Upozorňuje na to riaditeľka európskeho policajného úradu Europol Catherine de Bolleová. Obetiam kybergroomingu na Slovensku pomáha webový portál Stalosato.sk, ktorý založilo občianske združenie (OZ) IPčko. Web doteraz zaznamenal 670 kontaktov, ktoré nasmeroval na rodičov či priamo na políciu.

"Keď dospelý človek osloví dieťa alebo mladého človeka v online svete s cieľom sexuálneho kontaktu, považujeme to za kybergrooming. Človeka, ktorý takýto kontakt vyhľadáva, označujeme ako páchateľa alebo sexuálneho predátora. Online prostredie dáva páchateľovi väčší priestor pre klamstvo a utajenie svojej skutočnej identity a zámeru. Najmä teraz počas lockdownu sú deti na internete dlhšie a často bez dozoru, čo vytvára živnú pôdu pre predátorov,“ vysvetlila špeciálna pedagogička Zuzana Juráneková.

Na webe Stalosato.sk nájdu informácie nielen mladí ľudia, ale aj odborníci a rodičia. Odpovedá na otázky, ako sa na internete chrániť, ako možno povedať „nie“ a informuje o právach dieťaťa. Web sa postupne rozrastá o články, podcasty, videá, či plagáty. „Do dnešného dňa vďaka nemu OZ IPčko pomohlo 670 mladým ľuďom. Väčšinu sme nasmerovali na rodičov a políciu. Na tému kybergroomingu sme už napríklad pripravili edukatívne plagáty, ktoré na jednej A4 ponúkajú informácie o sociálnych sieťach, fenoménoch internetu a podpore k naštartovaniu komunikácie medzi dospelákmi, deťmi a mladými ľuďmi v tých najcitlivejších témach,“ povedal zakladateľ IPčka Marek Madro.

IPčko okrem toho organizuje interaktívne webináre, kde odborníci so stovkami rodičov a učiteľov hovorili o možnostiach ochrany ich detí. V školách koluje špeciálne leporelo, ktoré pomáha žiakom viac sa pripraviť na online prostredie. Hlavným motívom kampane je mladým povedať, že pomoc existuje a že v tom, čo prežívajú, nemusia byť osamote. Psychológovia IPčka sú online aj na najpopulárnejšej streamovacej platforme Twitch.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #internet #sexuálne útoky #sexuálny predátor #Stalosato.sk

+ Dovolenku si zaslúžite nielen pre radosť ale aj pre nevyhnutné zdravie.
Tímová spolupráca...

+ Pocítite oslabenie imunitného systému, prospeje vám krátky pôst.
Nové pracovné príležitosti otvoria...