Na tínedžerov striktné zákazy týkajúce sa TikToku neplatia! Rodičia musia byť v strehu

V súvislosti s využívaním mobilnej aplikácie TikTok polícia vyzýva maloletých, aby zvážili obsah videí, ktoré prostredníctvom nej uverejňujú.

17.07.2020 12:00
cestovanie, dovolenka, ruksak, turistka,... Foto:
debata

Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, obsah TikToku je tvorený krátkymi videami so zvukovým pozadím. Používatelia sú zároveň motivovaní „zbieraním srdiečok“ ako formou pozitívnej reakcie za svoje videá a zvyšovaním počtu sledovateľov svojho komunikačného kanála.

„Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri, niekedy vo veku pod 15 rokov. Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania za svalstvo, ak sú aktívni športovci. Práve takýto obsah láka anonymných používateľov, medzi ktorými sú aj pedofili,“ upozornila Bárdyová. Dodala, že takýmto jednoduchým spôsobom tak získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria ďalej medzi svoju komunitu.

Samostatnou kapitolou rôznorodosti obsahu TikToku sú podľa polície reťazové výzvy, ku ktorým dochádza medzi jednotlivými používateľmi. Niektoré z výziev majú pritom humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobňovateľov. „Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili ‚tajný‘ účet proti vôli rodiča. Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká uvedené v tejto tlačovej správe. V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi, respektíve fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu,“ povedala Bárdyová.

S viac ako 800 miliónmi používateľov je čínska mobilná aplikácia TikTok šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete. V počte stiahnutí, takmer dve miliardy, je najsťahovanejšou aplikáciou, ktorá je dostupná vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane SR. Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #TikTok

+ Vaša pleť potrebuje regeneráciu, najlepšie bude zájsť kozmetičke.
Šetriť! Šetriť! Naučte sa šetriť, vaša...

+ Vypadávanie vlasov spôsobuje nedostatok vitamínov, sú na to šampóny.
Neodkladajte si prácu na neskôr, nikdy...