Počas jarných prázdnin sa deti často venujú športovým aktivitám. Dôležité pri lyžovaní, snoubordovaní, ale aj korčuľovaní je myslieť na ich bezpečnosť.
Na čo treba dávať pozor?
1. Deti do 15 rokov musia mať na hlave prilbu.
2. Dôležité sú aj vhodné chrániče končatín.
„Malé deti majú ťažisko tela výrazne nižšie ako dospelí, preto ľahšie strácajú rovnováhu a častejšie padajú. Zľadovatené plochy na svahu tomu môžu pomôcť,“ zdôraznila Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
3. Rodičia by nemali podceniť riziko úrazov
„Pre predškolákov je typická rozptýlená pozornosť a menšia pohybová obratnosť, čo zvyšuje riziko poranenia. U starších detí, resp. adolescentov sa koordinácia pohybov mení, keď rýchlo rastú a vzniká dočasná disproporcia medzi končatinami a trupom. Zjednodušene povedané, sú samá ruka, samá noha a sú neobratnejší. Preto je veľmi dôležité vybrať dieťaťu správny šport,“ mieni.
4. Voľte pre deti vhodné oblečenie
Samozrejmosťou by malo byť vrstvenie a vhodný materiál. Priamo na telo oblečte dieťaťu jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu, najvrchnejšia vrstva má byť vlnená. Na ňu oblečte bundu. „V studenom a mrazivom počasí nezabudnite dať dieťaťu čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Jeden pár majte do zásoby pre prípad, že premoknú,“ spresnila Jana Hamade.
5. Rozvrhnite správne čas strávený vonku
Najvhodnejšie je rozdeliť čas strávený vonku v prípade detí od troch do šiestich rokov na dve hodiny dopoludnia a dve popoludní. Výnimkou sú silné mrazy pod mínus desať stupňov Celzia. Ak bolo dieťa v mrazivom počasí príliš dlho vonku a je uzimené, po príchode domov ho treba prezliecť a presunúť do tepla.