Jeseň by nemala deťom ubrať z pohybu! Nechajte im priestor, tvrdí odborník

Rodičia by mali dbať na to, aby mali ich deti dostatok pohybu aj počas jesenného obdobia, keď býva príležitostí tráviť čas vonku menej, upozorňuje odborník.

24.11.2019 08:00
jablko, ovocie, dieťa, vitamíny, zdravá strava Foto:
Deti by sa nemali ani na jeseň vzdávať pohybu a tiež pobytu vonku.
debata

Vplyvom školského harmonogramu, chladného počasia či skorého stmievania sa možnosti na šport či pohyb obmedzujú. Ten je však podľa Viktora Bielika z Katedry biologických a lekárskych vied Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave dôležitý pre zdravý rast a vývin. „Môžeme povedať, že dieťa nemusí športovať, ale dieťa sa musí hýbať,“ skonštatoval.

„Dieťa sa začne hýbať už v podstate v rámci vnútromaternicového vývinu. Keď príde potom na svet, postupne sa zosilňujú svaly, zlepšuje sa držanie tela, začne liezť a chodiť. Dieťa sa tak stále hýbe. Problémom je, že príde prvý ročník školy, dieťa si sadne do lavice, rodič ho zo školy a do školy odvezie autom, príde písanie si úloh, zmení sa čas a dieťa má minimálne príležitosti na to, aby sa hýbalo,“ uviedol Bielik.

Podľa Bielika je preto naozaj potrebné, aby sa pre deti vytvárali čo najlepšie podmienky a možnosti na pohyb. Takými sú napríklad športové krúžky či kluby, ktoré môžu deti navštevovať spolu s rovesníkmi.

„Často počúvame, že na Slovensku chýbajú peniaze v športe. Čo si myslím však je, že u nás nejde tak o finančné podmienky, ako o nastavenie ľudí na šport a pohyb celkovo. Stále existuje len úzka skupina ľudí, ktorá sa na šport pozerá ako na niečo, čo môže deti formovať, čo by mohlo dieťaťu priniesť určitý zdravotný úžitok, niečo ho naučiť. Problémom je nastavenie spoločnosť. Treba presvedčiť masu, že šport a pohyb je potrebný,“ vysvetlil Bielik.

Treba však myslieť aj na to, aby sa to so záujmovými aktivitami u detí nepreháňalo. Podľa Bielika je dôležité, aby nemalo dieťa pocit, že každý deň niečo má. „Dieťa môže byť preťažené z množstva cestovania, z toho, že mu stále niekto niečo organizuje a diktuje, ako má ten pohyb realizovať.“

Príliš veľa plánovaných aktivít môže tak mať aj nežiaduce výsledky. „Deti si zvyknú iba na krúžok a nevedia potom samy tráviť voľný čas, nevedia sa samy zabaviť. Treba im naozaj nechať priestor aj na mimo organizované pohybové aktivity. Keď deti majú podmienky, tak dokážu každý deň hrať dve alebo tri hodiny na ulici futbal, behať, liezť po stromoch tak, ako to bolo pred 20 či 30 rokmi,“ doplnil.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #dieťa #beh #pohyb #jeseň #záujmy #aktivity

+ Vnútorné zdravie je dôležitejšie ako vonkajšia krása, musíte sa dobre cítiť.
Vždy je riziko že neuspejete, avšak...

+ Máte spánkový deficit, ktorý zle vplýva na vaše zdravie, premýšľajte nad tým.
Neriešte už veci, ktoré ste mohli...