Pokazená práčka či chladnička? Pozor, aby nezamávali s rodinným rozpočtom

Práčka či sušička nie sú spotrebiče, ktoré kúpite za pár eur. Ak vypovedia službu zo dňa na deň, môže to byť nepríjemná správa pre váš rodinný rozpočet.

25.05.2019 11:00
peniaze, eurá, euro Foto:
Účty za opravy spotrebičov sa môžu vyšplhať poriadne vysoko.
debata

Najmä vtedy, ak si nevytvárate žiadnu rezervu. Kedy sa ešte oplatí opravovať spotrebiče a kedy potrebujete kúpiť nového pomocníka?

Samozrejme, väčšina z nás si nekupuje nové spotrebiče hneď potom, ako im „vyprší“ záruka. „Zo zákona by mali vydržať 2 roky, avšak z pohľadu finančného plánovania by bolo ideálne, keby slúžili dlhšie, pokojne aj 10 rokov,“ hovorí Ivana Miklešová, odborníčka na financie z PARTNERS GROUP SK. Na Slovensku platí záručná doba 24 mesiacov – ak sa vám niečo v tomto období pokazí, opravu za vás vyrieši a hradí výrobca, resp. predajca. Prípadne vám dá nové zariadenie na výmenu. Výrobca tiež môže záručnú dobu dobrovoľne predĺžiť aj na tri a viac rokov, je to však skôr výnimka. Preto už pri kúpe by ste mali myslieť na to, ako dlho chcete spotrebič používať. „Najnižšia cena by nemala byť prioritou. Dôležitá je kvalita spotrebiča,“ upozorňuje odborníčka na financie. Ako dodáva, treba sa sústrediť na funkčnosť spotrebiča a kvalitu prevedenia. Vďaka platnej legislatíve sa šance na kúpu energeticky neefektívneho zariadenia výrazne znížili. Takže tie súčasné spotrebujú menej elektrickej energie, a teda aj peňazí, ako spotrebiče predávané v minulosti.

Kúpu domácich spotrebičov je najlepšie financovať z rezervy, ktorú si priebežne každý mesiac tvorí domácnosť aj pre takéto neočakávané udalosti. „Krátkodobá rezerva by mala byť ideálne vo výške šesťnásobku mesačného príjmu,“ odporúča Ivana Miklešová. Ako doplnila, treba ju tvoriť priebežne a jej hlavnou úlohou je, aby bola rýchlo dostupná pri neočakávaných udalostiach. Ideálna je preto na opravu či nákup nového spotrebiču, ak domácnosť bez neho nevie fungovať, financovať z rezervy. Ak však rezerva nestačí, riešením je nákup na splátky. Neodkladné riešenie problému to síce okamžite vyrieši, avšak finančná záťaž trvá dlhšie obdobie. Aby sa podobná situácia neopakovala pri ďalšom pokazenom spotrebiči, je nevyhnutné začať si tvoriť rezervu a odkladať 10 percent z príjmu aj na takéto situácie v domácnosti.

Kedy je výhodnejšia oprava? Odborníci odporúčajú uprednostniť kúpu nového spotrebiča, ak cena za opravu (vrátane súčiastok) je vyššia ako polovica ceny nového spotrebiča. Oprava sa skôr oplatí, ak vlastníte výrobok, ktorého cena je na trhu stále vysoká, do úvahy treba brať aj energetickú spotrebu, staršie zariadenia mali vyššiu spotrebu, teda ich prevádzka je drahšia. Pred opravou si pýtajte vopred kompletnú cenovú kalkuláciu.

Koľko vydržia slúžiť?

2 roky: je záručná doba v zmysle platnej legislatívy, spotrebič je v záruke, táto doba môže byť výrobcom (predajcom) predĺžená na:

  • televízor 10 rokov
  • práčka 8 rokov
  • umývačka riadu 7
  • vodovodná batéria 8
  • notebook 5 rokov
  • fén 2 000 hodín prevádzky

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #oprava #spotrebiče #rodinný rozpočet #rozpočer

+ Rozdelíte si denné jedlo na viacero porcií, úspech sa rýchlo dostaví.
Očakávajte dobré správy ohľadom...

+ Pocítite prílev vnútorných síl a zvýši sa vám chuť do života.
Vykročíte správnou nohou a problémy vyriešite bez...