Pravidlá, ako deti vystavovať slnku, aby to bolo bezpečné

06.05.2019 15:00
leto, letná dovolenka, more, slnko, pláž,...
Deti slnko potrebujú, ale... Autor:

Aj deti potrebujú pobyt na slnku, treba to však robiť s rozumom.

„Malé deti v kočíku by vôbec nemali byť cielene vystavené slnku a ultrafialovému (UV) žiareniu, je lepšie sa s nimi zdržiavať v tieni,“ povedal prezident Slovenskej dermatovenero­logickej spoločnosti Dušan Buchvald. Väčšie dieťa sa podľa neho môže hrať vonku na slnku, no je to vhodné dopoludnia asi len do 10.30 h a potom až popoludní. Priamemu poludňajšiemu slnku by nemalo byť vystavené.

„Tiež by malo mať optimálne oblečenie, teda predovšetkým chránené tie časti tela, ktoré sú najnáchylnejšie na spálenie, tvár, nos, uši a šiju,“ tvrdí odborník. „Vhodná je čiapočka alebo klobúk so širšou strechou,“ doplnil.

Čo sa týka oblečenia, ak má dieťa veľmi svetlú kožu, podľa Buchvalda by malo mať vonku na slnku aj v teplom počasí dlhý rukáv. Aj malé deti by mali používať prostriedky s ochranným faktorom pred UV žiarením. „Dnes už sú dostupné aj textílie nepriepustné pre UV žiarenie a existujú rady ‚opaľovacích prípravkov‘, ktorými je vhodné ošetrovať aj malé deti,“ vysvetlil. Koža detí ani dospelých by sa podľa neho nikdy nemala spáliť dočervena, pretože v neskoršom veku to môže viesť k vývoju zhubných nádorov. SDVS varuje, že aj u detí sa zvyšuje výskyt nádorových ochorení kože.

Deti by podľa Buchvalda tiež vôbec nemali chodiť do solárií, čo je v niektorých krajinách dokonca zakázané. Prezident SDVS však hovorí, že z dermatologického hľadiska neodporúča návštevy solárií nikomu.

#deti #slnko #UV žiarenie #kočík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vždy je vhodný čas na to začať cvičiť, nezabúdajte na kondíciu.
Dnes je pred vami ešte veľa práve, nemáte...

+ Zabudnite na stres a situácie, ktoré vás doňho dostávajú a uvoľnite sa.
V tomto období sa vám bude veľmi...