Aj týmito vetami vám dieťa nepriamo hovorí, že potrebuje pomoc

26.09.2018 07:00
dieťa, mama, hádka
Čo trápi vašu ratolesť? Autor:

Strach z neznámeho, stres z prežitého dňa či obavy z úloh, ktoré nie celkom chápe - to všetko v dieťati spôsobuje pretlak emócií, ktoré nedokáže ešte celkom pomenovať.

Bolí ma bruško

Deti túto vetu používajú často. Ak sú fyzicky v poriadku, je znamením, že dieťa trápia starosti, stres či strach. Deti mladšie ako desať rokov dokážu svoje pocity či emócie popísať len jednoducho, aj preto ich vnímajú aj týmto spôsobom – bolesťou bruška. Rodič má v takom prípade svoju pozornosť zamerať na pocity dieťaťa, opýtať sa, aký malo deň a vypočuť si všetko, čo dieťa hovorí. Pomôžte mu odreagovať sa, napríklad spoločnou hrou či pitím čaju, príjemnou aktiviitou, do ktorej zakomponujete nenásilný rozhovor o tom, čo prežilo. Možno s ťažkosťami, ale predsa len vám dieťa opíše, prečo ho trápia nepríjemné pocity v brušku.

Ja to neviem

Niektoré deti majú strach, že niečo urobia zle alebo inak, ako to ľudia od nich očakávajú. Cítia veľký tlak, ak majú pre druhých niečo urobiť, často im chýba potrebné sebavedomie, aby sa niečoho takého pustili. Rodičia môžu pri takejto vete deti povzbudiť a dodať im potrebné sebavedomie. Deti treba viesť k tomu, aby veci robili kvôli sebe a dobrému pocitu, nie kvôli iným.

Môžem spať s vami?

Aj pri väčších deťoch je v poriadku, ak sa občas uložia do rodičovskej postele. Iste, ako rodičia ich vediete ciele k tomu, aby spali vo vlastnej posteli. Ak však dieťa príde s takouto požiadavkou pričasto, je dobré sa pýtať, prečo nechce spať vo svojej izbe. Má strach z tmy? Stalo sa počas dňa niečo nepríjemné, čo mu nedovolí zaspať? Obáva sa rána? Dieťa hľadá pri rodičoch najmä bezpečie. Vetou „Môžem spať s vami“ vám hovorí, že sa bezpečne necíti, i keď príčiny nevie presne opísať."

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#bolesť #dieťa #sebavedomie #mama #starch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nerobte dopredu paniku, nič nie je také zlé ako sa momentálne zdá.
Postupujte ďalej v kariére, nestojte na...

+ Dávajte si pozor čo večer zjete, je to veľmi dôležité.
Každé klamstvo a podvody skôr či neskôr vyjdú na...