Deň školáka má "len" 24 hodín. Nezabudnite na to!

So začiatkom školského roka sa režim celej rodiny mení. A dieťaťa zvlášť. Po dvoch mesiacoch voľna sa o slovo hlási škola, krúžky, noví kamaráti... Ako pomôcť ratolesti usporiadať si čas tak, aby sa do jedného dňa zmestilo všetko potrebné?

24.09.2017 17:00
dieťa, pomoc v domácnosti, povinnosti Foto:
Pracovať v domácnosti by sme mali všetci.
debata

Leto bolo časom intenzívneho relaxu a odpočinku, september je zasa obdobím nabehnutia na rytmus diktovaný školou. „Niektorí už majú svoje zaužívané metódy, ďalší sa snažia o ich nadobudnutie. Všeobecný recept na zadelenie dňa však neexistuje,“ hovorí Mgr. Eva Krippelová, riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Dunajskej Strede.

Mgr. Eva Krippelová. Foto: archív E. K.
Mgr. Eva Krippelová Mgr. Eva Krippelová.

Plánovaniu sa však nevyhneme a je užitočné mať istý zvolený režim dňa. „Pri ňom treba vychádzať z myšlienky hospodárenia s časom a stanovenia si priorít. Buďte orientovaní na ciele, ktoré sledujete, na priority, ktoré ste si stanovili vzhľadom na hodnotovú orientáciu vašej rodiny. Deti pripravte na to, že voľný čas si treba zmysluplne zadeliť. Zároveň pri tom myslite na to, že ani tie najkvalitnejšie myšlienky a rady nepomôžu, keď sami nie ste príkladom.“ Naši potomkovia predsa napodobňujú to, čo vidia vo svojom okolí. Ak sa počas celého poobedia neodlepíte od počítača či nevstanete z pohovky, žiadať od dieťaťa športové aktivity je pomerne náročné. Malý školák má totiž okamžite na jazyku otázku: „Keď môžeš sedieť za počítačom ty, prečo nemôžem aj ja?“

Keď je plánov priveľa

Na jednej strane sú rodičia, ktorí dieťaťu vložia po príchode domov do ruky tablet, len aby mali pokoj. Potom existuje aj druhá skupina, ktorá je na svoje ratolesti priveľmi náročná a očakávaní má priam neúrekom. „Chcú im dopriať všetko – jazyky, hudbu, tanec, plávanie, hodiny tenisu, jazdenie na koni… Vo výbere nepoznajú mieru a zapisujú ich do mnohých krúžkov. Zorganizujú im tak aj poslednú voľnú minútu,“ upozorňuje odborníčka. A zároveň sa pýta: „Myslia pri tom vôbec na dieťa? Alebo len realizujú svoje neuskutočnené sny či ukazujú okoliu, čo všetko si môžu dovoliť?“

Voľný čas je VOĽNÝ

Dá sa voľným časom nazvať rodičom určený limit na činnosť, ktorá je z pohľadu dospelého atraktívna, no ktorá zároveň nadobudne pre dieťa charakter povinnosti? „Vo voľnom čase vykonávaná aktivita má byť koníčkom. Doprajme deťom, aby bola vyplnená tak, ako samy chcú. Záľuby sú možnosťou na obnovu síl, duchovné občerstvenie, dosiahnutie harmónie a rovnováhy. Príjemne strávený voľný čas je uvoľnením, vypnutím a zároveň prípravou na vzdelávanie a ďalší rozvoj. Hra nie je iba ,hrou‘ vo vnímaní dospelého, ale je potrebná. Nielen pre predškolákov. Pre deti je dôležitou fázou učenia sa,“ zdôrazňuje Krippelová.

Dôkladnému výberu mimoškolskej činnosti treba venovať so začiatkom školského roka viac pozornosti. Dieťaťu totiž pomáha nielen „zbaviť“ sa nadbytočnej energie a napätia, ale zároveň pozitívne prispieva k regulácii jeho správania. „Naučí sa pravidlám, vytrvalosti, koncentrácii síl a pozornosti. Prispeje k posilneniu jeho sebavedomia vďaka prežívaniu pocitu úspechu či radosti z tvorby,“ hovorí odborníčka.

Doprajme deťom, aby bol ich voľný čas vyplnený... Foto: SHUTTERSTOCK
deti, voľný čas Doprajme deťom, aby bol ich voľný čas vyplnený tak, ako samy chcú.

Mňa to už nebaví

Ak máte doma malého školáka, zrejme ste už prežili jeho „výhovorky“, keď sa mu na krúžok či tréning ísť nechce. Z čohosi, čo sa mu veľmi páčilo, je odrazu činnosť, ktorú opisuje slovami: „Mňa to nebaví.“ Ako reagovať? Dovoliť mu krúžok len tak opustiť?

„Deti sa rýchlo pre niečo nadchnú, a rovnako rýchlo ich záujem opadne. Je to prirodzený jav u detí mladšieho školského veku, keď si drobci záujmy hľadajú, zisťujú svoje schopnosti. Do desiateho roku života by sa to mohlo ustáliť, záujmy sa vyhrania. Je dôležité byť pri ratolesti, vedieť ju podporovať, hoci aj v striedaní rôznych činností. Riešením môže byť rozumná dohoda – skúsiť pri danej aktivite istý čas vydržať, napríklad pol roka.“

Premeniť obľúbený krúžok na záťaž môže aj nedostatok voľného času a pribúdajúce školské povinnosti. „Preťaženie sa nevypláca. Nerada by som určila počet krúžkov, ale bolo by vhodné, keby dieťaťu zostali jeden alebo dva dni voľné,“ radí Krippelová.

Domácnosť sa týka všetkých

Nabité dni nemajú len rodičia, ale aj deti. Znamená to však, že domáce práce sa ich netýkajú? „Povinnosti v domácnosti by nemali byť témou na polemizovanie, zdravý sedliacky rozum hovorí, že pracovať by sme mali doma všetci,“ vysvetľuje odborníčka. Aj vďaka tomu sa totiž môže dieťa cítiť potrebné, uznanie či pochvalu potrebujeme predsa všetci. „Navyše vďaka plneniu drobných úloh sa naše ratolesti stávajú zodpovednejšími aj pri spracovávaní školských zadaní. Včas si zvyknú na to, že najskôr treba splniť povinnosti a potom robiť to, čo nás baví. Do rozvrhu dňa môžu byť zaradené aj práce v domácnosti, kde má každý určené veku primerané úlohy.“

V rodine by mali vládnuť jasné pravidlá o čase a spôsobe, akým sa doma pomáha. „Podmienky si spoločne dohodnite vopred, aby dieťa vedelo, čo ho čaká. Je vhodné do plánu zakotviť aj odmeny, prípadne tresty za nedodržanie pravidiel.“

Po dlhom dni sú nielen pre mladších školákov, ale aj pre dospelých dôležité upokojujúce rodinné rituály. „Večera, príjemná hra, spoločne strávená chvíľka, rozprávka, bozk na dobrú noc. A následný pokojný spánok. Deti na prvom stupni by mali ísť do postele do 20.30.“

Koľko času za počítačom?

Sú rodičia, ktorí sa výdobytkom techniky nebránia a už malému drobcovi „strkajú“ do rúk mobil či tablet. Na druhej strane sú takí, čo stretnutie s počítačom odkladajú na neskôr. Akú cestu zvoliť? „Dieťa treba naučiť tieto pomôcky používať a využívať zodpovedne. Podarí sa to iba do takej miery, do akej miery má rodič záujem byť pri tom, do akej hĺbky vie, o čo sa jeho potomok zaujíma, čo ho baví. Moderné výdobytky techniky sú jednoznačne potrebné a užitočné, uľahčujú mnohé činnosti. Sú zdrojom zábavy aj získania informácií, dokonca alternatívou vyplnenia voľného času – v únosnej miere! V prípade žiakov mladšieho školského veku nie viac než 20 – 30 minút denne,“ apeluje odborníčka. „Určujúci je vzor rodiča, nakoľko je on sám viazaný, prípadne závislý od výpočtovej techniky,“ dodáva.

S režimom a bez režimu

Nie vo všetkých rodinách funguje „zabehnutý“ režim dňa, ktorý sa do bodky dodržiava. Čo potom? „Dôležitejšie než presný režim dňa je pokojné a milujúce domáce zázemie. Dieťa, či už mladšie alebo staršie, potrebuje cítiť najmä rodičovskú oporu. Nezabúdajte na pohladenie či bozk na rozlúčku. Dajte mu pocítiť, že ho nadovšetko milujete bezpodmienečnou, bezvýhradnou láskou.“

Článok vyšiel v ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #voľný čas #škola #ženský magazín MiA #krúžky

+ Nebojte sa budúcnosti, budujete si ju predsa sami.
Nerobte všetko len pre peniaze, robte to preto, lebo chcete....

+ Nedávajte do svojho tela niečo čo viete, že by vám mohlo uškodiť.
Zmena nie je pre každého, preto si to ešte...