Každý rodič si želá pre svoje dieťa len to najlepšie. V mene tohto presvedčenia však často rodičia zabúdajú na „zlatú strednú cestu“, ktorá je pre deti vhodnejšia, ako keby im ponúkli cestu bez prekážok. Deti sa tešia, ak môžu čosi zdolávať, napĺňa ich to rados'Tou a hrdosťou. nechajte ich, aby verili svojim schopnostiam.
Doprajte im nezávislosť
Deti chcú pomáhať. Či už v kuchyni, v domácnosti alebo v záhrade. Rodčia by ich mali do týchto činností zapájať, samozrejme, primerane ich veku. Mnoho rodičov ich namiesto toho od týchto činností „odstrkuje“, či už preto, aby si neublížili alebo z vlastnej pohodlnosti. Je ľahšie dieťaťu zapnúť televízor a o veci okolo domácnosti sa postarať rýchlejšie. Avšak získavanie takýchto návykov v nich buduje nezávislosť, že niektoré veci už dokážu aj samé, bez pomoci rodičov.
Jasné pravidlá znamenajú pre deti istotu
Malé deti nerozumejú zložitým opisom situácií a dôsledkom, ktoré z ich činov plynú. Je preto dobré, aby ste pracovali od malička na jasných a zrozumiteĺných pravidlách, ktoré budú stále platiť. Deti tak majú istotu, že akési „zákony“ sú tu stále a to im dodáva pociz bezpečia.
Chváľte konkrétne
Deti v útlom veku odmeňujte pochvalou, ale konktrétnou. Keď mu na konci dňa poviete, že bolo skvelé, dieťa celkom nechápe, čo konkrétne vás potešilo, čo ste ocenili. Preto, ak chcete chváliť, urobte to hneď po činnosti. Na druhej strane pochvalou šetrite. Niektoré činnosti by dieťa malo časom robiť samé od seba a preto, že to chce urobiť, nie preto, že za to dostane odmenu v podobe pochvaly.
Nepomáhajte dieťaťu, ak niektoré činnosti už dokáže
Iste, možno mu obúvanie tenisiek trvá o čosi dlhšie, ale ak to dokáže, nechajte ho to urobiť. Doprajte mu čas, aby sa naučilo zručnosti, ktoré sú potrebné pre bežné dni.
Rituály, ktoré upokojujú
Napríklad večerná rozprávka pred zaspávaním. Pre dieťa je to signál, že sa má upokojiť, že sa ide spať, že jeho deň sa práve končí. Navyše, pocity intimity a bezpečia medzi dieťaťom a rodičom sa takýmito malými rituálmi upevňujú.