Tip na výlet: Laxenburg. Člnkovanie, piknik a zámok

, 23.06.2015 11:00
Laxenburg
Laxenburg s umelo vytvoreným jazerom. Autor:

Ak ste na materskej dovolenke, poznáte to dôverne. Všetky ihriská v okolí - prechodené. Tipy na výlety - všetko zvládnuté, videné, stokrát nafotené. Chce to zmenu.

A keď zmenu, potom poriadnu. Vybrať sa môžete aj za hranice Slovenska a stráviť s dieťaťom celučký deň v Laxenburgu. Je tu taký pokoj (ak sa samozrejme vyberiete v pracovný deň a v Rakúsku práve nie je sviatok), že tu do večera máte čo robiť. V prvom a poslednom rade oddychovať. Dieťa sa tam vyspí aj naje a ak budete mať náladu, môžete si spolu spraviť aj piknik.

Fontána v zámockom parku.
Fontána v zámockom parku. Autor: Dana Závadová

Pár slov k tejto atrakcii, ktorá sa nachádza len 15 kilometrov južne od Viedne a pre Slovákov je ešte stále pomerne neobkukaná. Turisti sa tu hrnú už len z dôvodu, že práve Laxenburg bol tým vyvoleným miestom, kde rakúska cisárovná Sisi strávila medové týždne s Františkom Jozefom. Narodil sa tu tiež jej syn Rudolf, ktorý ako tridsaťročný spáchal za nevyjasnených dôvodov samovraždu. O rozšírenie zámocného parku, ktorý je skutočne pompézny, sa postarala Mária Terézia so svojím vnukom, cisárom Františkom.

Zo zámockého parku k hradu premáva kompa.
Zo zámockého parku k hradu premáva kompa. Autor: Dana Závadová

Čokoľvek hľadáte, tu nájdete. Okrem spomínaného pokoja a piknika sa môžete opaľovať na ležadle, ktoré tu sú k dispozícii. Práve pre vás. Určite tiež nevynechajte člnkovanie na umelo vytvorenom rybníku, ktorý je pomerne veľký. Stačí hodina, nudiť sa ani chvíľu nebudete.

Člnkovanie je maximálnym relaxom.
Člnkovanie je maximálnym relaxom. Autor: Dana Závadová

Ak sa necháte previesť okúzľujúcim hradom Franzesburg, ktorý je súčasťou pôsobivého zámku Laxenburg, môžete si pocvičiť nemčinu. Mimochodom, v Rakúsku na vás z každého kúta dýcha história, hriech by to bol nevyužiť. Výklad trvá približne hodinu. Hrad, ktorý nechal postaviť cisár František II, bol dokončený v roku 1835. Zaujímavo to na Laxenburgu žilo práve v osemnástom storočí, v časoch Márie Terézie. Stretávala sa tu šľachta, poriadali sa vystúpenia viedenského dvorného divadla a rôzne iné zábavy.

Nádvorie hradu s kaviarňou, ktorá ako väčšina...
Nádvorie hradu s kaviarňou, ktorá ako väčšina rakúskych svojou ponukou nesklame. Autor: Dana Závadová

Zámocký park, člnkovanie na jazere, návšteva hradu, vláčik či jazdenie na poníku, piknik… Je toho na jeden deň viac než dosť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#hrad #Sisi #park #pokoj #jazero #piknik #šľachta #Laxenburg #člnkovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku