Tri odborníčky rozhodne odporúčajú: Dojčite dlhšie ako šesť mesiacov

Nedávno na tomto mieste vzbudil rozruch článok, týkajúci sa dojčenia. Prof. MUDr. Peter Pružinec, hlavný odborník pre alergológiu a klinickú imunológiu v ňom tvrdí: "Z alergologického a imunologického hľadiska nemá dojčenie dlhšie ako šesť mesiacov význam." Jeho vyjadrenie "dojčiť dlhšie ako šesť mesiacov je zbytočné, dieťaťu to nepomôže a neskôr to už má nulový efekt,“ viacerých pobúrilo.

22.05.2013 13:00
shutterstock 73604731 Foto:
Odporúča sa dojčiť dovtedy, kým to matke a dieťaťu vyhovuje.
debata

Podľa MUDr. Zuzany Rennerovej z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave treba do tohto tvrdenia predovšetkým doplniť slovo „výlučné“. „Išlo pravdepodobne o to, že výlučne dojčiť dlhšie ako šesť mesiacov je zbytočné, ale optimálne je dojčiť tak dlho, kým to matke a dieťaťu vyhovuje,“ podotýka lekárka so špecializačnými atestáciami z odboru pediatria a klinická imunológia a alergológia. Podľa súčasných poznatkov sa majú dojčaťu nové potraviny do jedálnička zavádzať práve pod ochranou dojčenia! „Materské mlieko obsahuje veľké množstvo imunologicky aktívnych látok, ktoré majú protizápalové, antiinfekčné, imunomodulačné účinky. Je pravda, že obsah niektorých imunologicky aktívnych zložiek sa v ňom časom znižuje a dieťaťu tiež postupne dozrieva imunitný systém. To ale neznamená, že po šiestich mesiacoch treba prestať dojčiť,“ zdôrazňuje. „Dojčenie (alebo náhradná mliečna výživa u detí, ktoré z rôznych dôvodov dojčiť nemožno) by malo zostať hlavným zdrojom mlieka do konca prvého roka života.“

„Európa má asociáciu bánk materského mlieka, do ktorých darkyne odovzdávajú mlieko do roka od pôrodu,“ vysvetľuje neonatologička a pediatrička MUDr. Katarína Vicianová, ktorá už roky vedie Banku materského mlieka z DFNsP na bratislavských Kramároch. „Keby materské mlieko nemalo imunologický význam dlhšie ako 6 mesiacov, určite by to tak nebolo. Aj my si vyšetrujeme mlieko od matiek, ktoré dojčia dlhšie ako šesť mesiacov a je rovnako kvalitné ako mlieko, ktoré sa žene tvorí v období do pol roka od pôrodu!“

S tvrdením, že dojčiť dlhšie ako 6 mesiacov je zbytočné, kategoricky nesúhlasí. MUDr. Vicianová je za exkluzívne, čiže výlučné dojčenie prvých 6 mesiacov veku dieťaťa a neskôr v tom odporúča pokračovať počas zavádzania príkrmov. „My máme najdlhšiu materskú dovolenku na svete,“ hovorí. „Akékoľvek iné odporúčania sa možno týkajú matiek v zahraničí, ktoré idú po niekoľkých týždňoch od pôrodu pracovať. A firmy vyrábajúce umelú mliečnu výživu to zneužívajú.“

„Určite má zmysel dojčiť dlhšie ako 6 mesiacov,“ pridáva svoj jednoznačný názor aj MUDr. Viera Haľamová, podpredsedníčka Slovenského výboru pre UNICEF (Detský fond OSN), ktorá už 18 rokov vedie poradňu materstva a dojčenia v mesačníku Dieťa. „Odporúča sa dojčiť dovtedy, kým to matke a dieťaťu vyhovuje. Obdobie ukončenia dojčenia nie je presne stanovené, ženy môžu naozaj dojčiť aj do troch rokov, svoj význam to má, hoci väčšinou po roku prestávajú a deti prejdú na umelú výživu.“ Podľa doktorky Haľamovej sú dnes už mnohé matky veľmi vzdelané a v poradni odpovedá na vysoko špecializované otázky.

„Naposledy v súvislosti s dojčením niekto vymyslel, že v materskom mlieku dieťa dostáva omnoho viac hliníka ako v injekčnej vakcíne. Povedala by som, že dojčenie sa už podarilo za tie roky práce natoľko spropagovať, že na rôznych postoch nastáva akási protiofenzíva. Ešte raz opakujem – popri známom postupe zavádzania a rozširovania príkrmov pre dieťa s prechodom na zdravú stavu dospelých sa odporúča dojčiť čo najdlhšie.“ Jedine predĺžené výlučné dojčenie po 6. mesiaci (čiže dieťa neprijíma inú potravu, len materské mlieko) môže mať za následok nedostatok niektorých zložiek nevyhnutných pre jeho rast a vývoj.

debata chyba

+ Začínate mať problémy s dýchaním, potrebujete pravidelný pohyb.
Zvýšte pozornosť pri zverejňovaní osobných...

+ Pravidelne regenerovať svoje sily je správne, inak padnete únavou.
Podnikanie bude smerovať dopredu a vy budete...