Úpal, slnečný úpal a mdloby z horúčavy

Slnečné lúče dokážu nielen pohladiť, zvýšiť hladinu vitamínu D či zlepšiť náladu, ale aj poriadne potrápiť. Úpal, slnečný úpal a mdloby, to sú nepríjemné následky dlhého pobytu na slnku či v prehriatom prostredí. Ako im predchádzať, prípadne liečiť ich následky?

31.07.2009 07:00
Úpal, slnečný úpal a mdloby z horúčavy Foto:
Úpal, slnečný úpal a mdloby z horúčavy
debata

Úpal
Úpal (z gréckeho seirios – horúci) je ochorenie, ku ktorému dochádza následkom celkového prehriatia organizmu. Príčiny môžu byť vnútorné (porucha funkcie štítnej žľazy, v dôsledku ktorej sa tvorí nadmerné teplo v tele, nedostatok tekutín a solí na tvorbu potu, teda dehydratácia organizmu) a vonkajšie. Napríklad pobyt v nadmerne vlhkom prostredí, keď sa telo nemôže ochladzovať odparovaním potu, alebo zotrvávanie v extrémne teplom prostredí (nad 35 stupňov Celzia).
Najviac ohrozené sú malé deti, dojčatá, starí ľudia, pacienti s kardiovasku­lárnymi problémami a obézni jedinci (ich tuková vrstva sa stáva izoláciou, ktorá zabraňuje stratám tepla v organizme).
Úpal sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, vracaním, zrýchleným dýchaním, zrýchleným tepom. Koža je suchá, bez potu. Stav sa môže zhoršovať do kŕčov, bezvedomia až do šokového stavu. Zároveň sa výrazne zvyšuje telesná teplota postihnutého, ktorá môže dosiahnuť až 40 stupňov Celzia.

Ochranou pred úpalom je dostatok tekutín, obmedzenie fyzickej námahy, predovšetkým v poludňajších hodinách, vylúčiť alebo obmedziť pobyt na slnku v najväčšej horúčave.

Prvá pomoc pri úpale
Ak napriek tomu k úpalu dôjde, je nutné postihnutého preniesť do tieňa (ideálna je dobre vetraná miestnosť). Uvoľnite pacientovi odev, opatrne mu dopĺňajte tekutiny s chýbajúcimi minerálmi (iónové nápoje, mierne osolená voda), prikladajte studené obklady, na hlavu a slabiny ľadové obklady. Odporúča sa zvlhčovať pokožku sprejovaním vodou. Chladivá sprcha pomôže znížiť teplotu, ale pozor! Nemala by klesať príliš rýchlo, pretože hrozí tepelný šok.

Slnečný úpal
Vzniká v dôsledku podráždenia mozgu a jeho blán priamym pôsobením slnečných lúčov. Zvyčajne sa vyskytuje kombinácia oboch – slnečného úpalu a úpalu zároveň.

Pred slnečným úpalom sa v horúcich slnečných dňoch ochránime pokrývkou hlavy, dostatočným zásobovaním tekutinami, ochladzovaním tela sprchovaním či kúpaním.

Príznaky slnečného úpalu sú podobné ako pri úpale, navyše môže tuhnúť šija alebo sa objavia podobné prejavy ako pri zápale mozgových blán.

Prvá pomoc je rovnaká ako pri úpale: postupné schladzovanie celého organizmu, dodávanie tekutín, odpočinok v polohe s podloženými alebo so zdvihnutými končatinami. Pri slnečnom úpale sa odporúča nadvihnúť pacientovi hlavu.

Mdloba (synkopa) z horúčavy
Dochádza k nej pri kombinácii zvýšenej teploty a dlhého státia. Príčinou je nedostatočné prekrvenie mozgu. Prejavuje sa nevoľnosťou, malátnosťou, závratom a mdlobami. Tomuto stavu môžete predísť dostatočným príjmom tekutín, občasným ochladzovaním a prechádzaním.

Prvá pomoc pri mdlobách:
Ochladzujeme predovšetkým hlavu postihnutého, dopĺňame mu tekutiny. Medzi osvedčené patrí iontový nápoj, mierne osolená voda, studený, mierne osladený čaj s citrónom. Čistá voda nie je vhodná.

Tepelné vyčerpanie (exhauscia)
Vzniká pri väčšej strate tekutín. Na rozdiel od mdloby ide o dlhodobejší stav. Okrem zvyčajných príznakov sa objavujú poruchy konania, excitácia, zmätenosť, delírium. Hoci ide o veľkú stratu tekutín z organizmu, nemožno podávať príliš veľa tekutín naraz. Opäť len v malých dávkach ako v predchádzajúcich prípadoch.

Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk

Autor: PhDr. Regina Rothová, Baby-web.sk

debata chyba

+ Nemusíte mať výčitky z jedla ste predsa na dovolenke, doprajte si.
Na pohovore so šéfom...

+ Ak nemáte zaočkované deti riskujete, že sa vrátite domov s chorobou.
Nemíňajte na zbytočnosti, ušetrených...