Živý či umelý? Ak myslíte ekologicky, potom na Vianoce zvoľte...

Pri kúpe živého stromčeka je dobré dbať na to, aby ho vypestovali v lesnej škôlke.

23.12.2021 07:00
vianoce, stromček, ekologické vianoce Foto:
Krásne sú aj ekologické ozdoby, napríklad drevené.
debata

Živý vianočný stromček je ekologickejšou alternatívou oproti umelému. Pri kúpe živého stromčeka je dobré dbať na to, aby ho vypestovali v lesnej škôlke. Najekologickejšou alternatívou je stromček v črepníku. Uviedla to enviroorganizácia Greenpeace Slovensko.

Svetelná dekorácia, Möbelix
Sviatočný zlatý príbor, WestwingNow.
+10Vianočná strieborná dekorácia, KIK

Environmentalisti zároveň poukazujú, že ani živý stromček nie je bez chýb. „Farmy vianočných stromčekov môžu vytlačiť prírodné ekosystémy a pri ich pestovaní môžu byť použité pesticídy, ktoré zamorujú pôdu a škodia živočíchom aj ľuďom,“ poznamenali.

Umelé stromčeky sú často vyrobené z polyvinylchloridu (PVC), ktorý je podľa Greenpeace jedným z najhorších plastov a znečisťuje životné prostredie počas celého životného cyklu. „Stromčeky z PVC sa ťažko recyklujú a často končia na skládkach, kde prispievajú k uvoľňovaniu skleníkových plynov a znečisťujú životné prostredie vylučovaním nebezpečných chemikálií,“ uvádza organizácia. Dodáva, že väčšina umelých stromčekov sa vyrába v zahraničí, ich skleníková stopa je zvýšená prepravou.

Speváčka Britney Spears na zábere z roku 2018. Čítajte viac Vianočné stromčeky hviezd! Šeherezáda ani Britney ozdobami nešetrili, Hugh Jackman volil iný štýl

„Ak umelý stromček, tak najlepšie z druhej ruky,“ poznamenali environmentalisti. Tým, ktorí umelý stromček majú, odporúčajú, aby ho nevyhadzovali, pokiaľ im slúži.

Greenpeace poukazuje aj na iné kreatívne stromčeky vyrobené napríklad z drevených paliet, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera či čečiny vo váze.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vianoce #vianočný stromček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Sily máte ešte dosť, nepodceňujte svoje fyzické zdravie.
Zrejme ste pochopili zle to čo vám šéf povedal, radšej...

+ Vaša pokožka trpí nedostatkom hydratácie, začnite ju krémovať pravidelne.
Nezabúdajte na prácu, ak máte niečo...