Ako triedite odpad u vás doma? Porovnajte sa s ostatnými Slovákmi

Odpad triedia najmä ľudia s vyšším vzdelaním a ľudia žijúci v rodinných domoch.

14.09.2020 09:00
plast, plastová fľaša, odpad, zero waste Foto:
Čo všetko triedite u vás doma?
debata (2)

Deväť z desiatich Slovákov, teda 87 percent, triedi odpad pravidelne. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Envi – Pak. Z výsledkov vyplýva, že spomedzi jednotlivých komodít triedia Slováci najčastejšie plasty. Až tri štvrtiny (80 %) opýtaných uviedlo, že tento odpad vytriedi vždy. Sklo či papier tiež vždy vytriedi viac ako dve tretiny respondentov. Najmenej triedia Slováci elektroodpad a batérie (54 %), kovy (51 %) a bioodpad (41 %).

Pre tri štvrtiny (75 %) ľudí je cena výrobku dôležitejšia ako obal vyrobený z recyklovaného materiálu. Prieskum tiež ukázal, že na ceny produktov citlivejšie reagujú najmä ľudia s nižším vzdelaním. Čoraz viac ľudí však pri kúpe výrobkov kladie dôraz na ekologické parametre materiálov, z ktorých je produkt alebo jeho obal vyrobený. To, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale, si všíma 63 percent respondentov a 70 percent opýtaných preferuje možnosť nákupu bezobalových výrobkov.

Podľa prieskumu väčšinu opýtaných zaujíma aj to, či a ako sa odpad po vytriedení ďalej recykluje. Odpad triedia najmä ľudia s vyšším vzdelaním a ľudia žijúci v rodinných domoch. Prieskum ukázal, že mladí ľudia triedia odpad menej.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #domácnosť #odpad #plasty #triedenie odpadu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nezaťažujte svoju pokožku rôznymi produktmi, nevyzerá to dobre.
Pozor na peniaze, dnes by ste ich mohli veľmi...

+ Prestaňte jesť v rýchlych občerstveniach, radšej si niečo doma navarte.
Zdokonaľte sa v jazyku, ku svojej práci...