Tipy, triky, nápady: Tajomstvo skvelých perníkov

14.12.2018 14:30
vianočné pečenie, linecké, medovníky
Na potieranie používame rozšľahané vajce, mlieko alebo napríklad kávu. Autor:

Pri vianočnom pečení malých perníkov predhrievame rúru na vyššiu teplotu. Cesto sa priveľmi nevysuší a perníky budú vláčne.

Vysoké perníky, naopak, pečieme zvoľna, pritom prvých 10–15 minút rúru vôbec neotvárame. Perníky, ktoré nebudeme zdobiť polevou, počas pečenia potierame, aby nadobudli lesklú farbu. Na potieranie používame rozšľahané vajce, mlieko alebo napríklad kávu. Malé perníky treba upiecť dopredu a nechať minimálne týždeň odležať. Pri nedostatku času je riešením kúpiť perníkové cesto vo vrecku a upraviť ho podľa vlastnej chuti. Stačí pridať obľúbené perníkové korenie, trochu hrozienok, posekaných orechov, sekanú čokoládu alebo aj trochu kandizovaného ovocia. A ak je cesto príliš husté, stačí ho rozriediť trochou mlieka, smotany či vody.

„Linecké“ pravidlo

Základné pravidlo prípravy lineckých koláčikov hovorí, že pomer múky, masla a cukru je jednoduchý a zapamätateľný: 3–2–1. To znamená 300 g hladkej múky, 200 g masla, 100 g práškového cukru a navyše jeden žĺtok na zvláčnenie cesta.

Delenie mandlí

Olúpané mandle vložíme do čistej studenej vody a necháme ich asi hodinu namočené. Potom ich už ľahko rozdelíme na polovice. Z vody ich vyberáme trením medzi palcom a ukazovákom, ak sa predsa len nerozdelia, pomôžeme si špičkou ostrého noža.

Čokoládové variácie

Rôzne tvary z čokolády získame, keď ju rozpustenú necháme tiecť na papier na pečenie a pritom tvoríme špirály, kolieska a iné tvary. Vrstva čokolády však nesmie byť priveľmi hrubá. Papier s tvarmi dáme na 15 minút do mrazničky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#čokoláda #medovníky #vianočné pečenie #mandle #linecké cesto #perníky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zabudnite na stres a situácie, ktoré vás doňho dostávajú a uvoľnite sa.
V tomto období sa vám bude veľmi...

+ To čo zjete sa odrazí aj na vašej pokožke, myslite nato.
Nepotrebujete veľa peňazí, prestaňte sa za nimi...