Tipy, triky, nápady: Ako si poradiť s jedlými gaštanmi

20.10.2018 14:00
jedlé gaštany, jeseň
Keď gaštany vychladnú, dajú sa len ťažko olúpať. Autor:

K jeseni a zime v našich končinách patria jedlé gaštany. Napokon kto by nemal rád lákavú vôňu pečených gaštanov... Už to však napovedá, že gaštany treba pred konzumáciou tepelne upraviť.

Najčastejšie sa pečú, pražia alebo varia. Možno ich pripraviť naslano i nasladko. Dá sa z nich pripraviť chutná plnka do hydiny, ale aj polievka, omáčka či gaštanová múka, z ktorej sa potom pečú rôzne maškrty. Najčastejšie sa u nás pripravujú pečené gaštany. Príprava je pomerne jednoduchá, stačí narezať šupku a potom dať gaštany do rúry rozohriatej na 200 – 220 °C. Gaštany môžeme pred pečením na dlhší čas ponoriť do vody. Potom bude ich narezanie jednoduchšou záležitosťou. Doba pečenia je 15–20 minút. Ak sa rozhodneme gaštany uvariť, potom opäť narežeme šupku a vložíme ich do vriacej vody. Varíme asi 10 minút. Pred konzumáciou je nutné odstrániť vonkajšiu i vnútornú šupku. Keď gaštany vychladnú, dajú sa len ťažko olúpať. Preto je dobré ich znovu zahriať a hneď lúpať. Gaštany je možné mraziť.

Trik s citrónom

Horčica nevysychá, ak na jej povrch položíme koliesko citróna. Často ho vymieňame. Keď je vyschnutá, pridáme do nej trochu octu a dobre premiešame. Môžeme ju zriediť nálevom z uhoriek.

Huby povariť

Huby zásadne spracujeme do 24 hodín, najlepšie udržíme huby takmer ako čerstvé, keď ich upravíme tak, že ich povaríme asi 3 minúty v slanej vode. Po porciách ich uložíme do škatuliek a potom dáme zamraziť.

Okrasa menom lieskovec

Lieskový oriešok je veľmi obľúbený nielen ako prísada do pečenia, ale aj ako ozdoba. Býva tou čerešničkou, ktorá dopĺňa orechovú plnku a polevu. K jeho najväčším konkurentom patria vlašské orechy a mandle.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#lieskovce #jeseň #jedlé gaštany #huby #citróny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Pitný režim je to, čo by ste mali začať dodržiavať a to bez ohľadu na vek.
Ak naozaj budete chcieť, môžete...

+ Konečne nadišiel čas na vaše šťastie, budete si ho užívať naplno.
Čas v práci vám prospieva, cibríte si...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk