Áno, či nie? Treba nové veci pred nosením oprať?

, 07.02.2017 15:00
práčka - pranie - domáce práce - ako šetriť...
Prať nové veci sa jednoznačne vyplatí. Autor:

Je nutné nové oblečenie pred prvým nosením oprať? Aké riziká číhajú v látkach, ktoré nám obopínajú nohy, brucho alebo prsia?

Odpoveď je celkom jasná

Áno, novokúpené oblečenie by sme pred nosením mali jednoznačne vyprať. Pri výrobe sa totiž používajú rôzne chemické látky. V novom oblečení môžu byť prítomné, a ľahko sa dostať cez kožu do tela. Nebezpečné je to predovšetkým v prípade, že ide o oblečenie, ktoré nosíme priamo na koži, napríklad nohavice, tričká alebo spodná bielizeň. Odozvou môže byť alergická reakcia. Imunitný systém „spozornie“ a proti votrelcovi vyvinie obranné látky.

Označenie je dôležité

Ešte predtým, ako odstrihnete visačku z nového svetra či blúzky, aby vás pri nosení neiritovala (zvlášť, ak je neprimerane veľká), prečítajte si, čo vám výrobcovia odkazujú a na čo vás upozorňujú. Dôležité sú informácie typu „prať oddelene“ alebo „púšťa farbu“. Takýto materiál pravdepodobne reaguje s farbivami, ktoré sa môžu absorbovať na naše telo. Odkazy typu „nekrčivé“ či „ľahká údržba“ poukazujú na to, že látka bola chemicky upravovaná.

Neriaďte sa čuchom

Oblečenie by sa malo čistiť pred prvým nosením aj v prípade, že „nevonia chemicky“. Kto si chce byť istý, spolieha sa na oblečenie zo second-handu. To bolo už totiž toľkokrát prané, že z neho boli chemické látky už dávno odstránené.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#oblečenie #koza #spodná bielizeň #prať #chemická látka #farbivo #visačka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnete pravidelne cvičiť, čo pomôže aj vylučovaciemu systému.
Neočakávajte vysoké odmeny, ak ste...

+ Uvoľnite sa, nastal čas na miernejšie tempo a voľbu životných priorít.
Nie je vhodný čas na investovanie,...