Dá sa svietiť! Lacnejšie a ekologicky

, 15.06.2016 17:00
energia, osvetlenie
Autor:

Málokto z nás si dokáže predstaviť život bez elektriny. Oživuje kuchynské spotrebiče či záhradné kosačky, funguje vďaka nej vysávač a dokonca už nabíja aj automobily.

Bolo to však práve svetlo, ktoré sa stalo prvým verejným spoločenským využitím elektrickej energie. Jeho príchod, ktorý postupne zasiahol domácnosti po celom svete, priniesli elektrické žiarovky a išlo o jeden z prevratných momentov v histórii ľudstva. Dnes už elektrické osvetlenie vnímame ako úplnú samozrejmosť – stačí však, že v nejakom paneláku alebo dome vypadnú poistky a na pár minút si uvedomíme, aké by to bolo fungovať pri sviečkach či pod rúškom tmy.

Osvetlenie v domácnosti sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnym. Mnoho z nás už nezostáva pri jednej centrálnej žiarovke, ale dáva si zabudovať celý systém – či už na podsvietenie kuchynskej linky, alebo stropné svetlá v obývacej časti bytu, alebo napríklad aj osvetlenie altánku v záhrade. S pribúdajúcou potrebou svetla a nárastom spotreby elektriny však už pred pár rokmi začal rásť aj dopyt po technológiách, ktoré by znížili spotrebu energie a vytvorili ekologickejšiu alternatívu pre domácnosti po celom svete.

Hoci alternatív je viac, najúspešnejšie sa v rámci šetrenia zatiaľ javia LED žiarovky, keďže spotrebujú až o 80–90 percent menej energie. Kým ešte pred pár rokmi bola ich cena podľa niektorých privysoká, dnes sa už v širokej konkurencii a tiež pod tlakom ekologizácie stali dostupnejšími.

Päť benefitov LED osvetlenia

 1. Dlhá životnosť – niektoré modely dokážu svietiť až 100-tisíc hodín, čo je zhruba 11 rokov intenzívneho používania a vyše dvadsať rokov používania na polovicu výkonu.
 2. Odolnosť – zvládajú otrasy, vibrácie či externé zásahy a to z nich robí alternatívu aj pre vonkajšie osvetlenie.
 3. Ekologické zloženie – komponenty LED žiaroviek nie sú toxické a dnes sa už vyrábajú stopercentne recyklovateľné modely.
 4. Efektivita – pri výrobe svetla sa efektívne využije 80 až 90 percent elektrickej energie. Pri klasických žiarovkách to bolo zhruba len 15 % a zvyšok elektriny vytváral teplo.
 5. Flexibilita – týka sa dizajnovej stránky. LED žiarovky sa dajú zabudovať kamkoľvek, fungujú sólovo alebo v zložitých svetelných systémoch.

Ako ešte ušetriť elektrinu doma

 • vypínajte svetlá, ale aj televíziu, DVD prehrávač či rádio, keď ich nepoužívate
 • nenechávajte elektronické spotrebiče v móde standby, môže dosahovať až 90 % spotreby energie zapnutého prístroja
 • na zohrievanie jedla používajte mikrovlnku namiesto elektrického sporáka, spotreba je nižšia
 • nepredhrievajte rúru a nenechávajte ju otvorenú dlho počas pečenia
 • namiesto sušičky nechajte bielizeň vyschnúť na sušiaku
 • pravidelne odmrazujte chladničku aj mrazničku, napĺňajte ju, ale neprepchávajte

Ak by milión ľudí vymenil jednu klasickú žiarovku za LED žiarovku, z pohľadu emisií CO2 by sme to mohli prirovnať k stiahnutiu 6 700 áut z ciest na jeden rok alebo k zasadeniu 17 miliónov stromov.

Článok vyšiel v novej ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ekológia #osvetlenie #ženský magazín MiA #šetrenie energiou
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku