Tento farebný záblesk môže byť jedinou šancou, ako si plávajúceho námorníka alebo stroskotanca, ktorý prežil leteckú nehodu, všimne prechádzajúcu loď alebo lietadlo. Ale čo ešte môžu tieto jasné farby na vodnej hladine priťahovať? Dlho sa vedci domnievali, že žraloky majú zlý zrak, ale nedávny výskum odhalil nové skutočnosti o ich schopnosti vidieť farby a o tom, či dokážu rozoznať korisť od ľudí, BBC.
Čítajte viac Úsporné a úspornejšie! Také sú bikiny slávnych brazílskych modeliek, obzrite si ichAmerické námorníctvo skončilo druhú svetovú vojnu s veľkým množstvom očitých svedectiev o útokoch žralokov na námorníkov a letcov, ktorí sa ocitli v oceáne. Patrí k nim aj potopenie krížnika USS Indianapolis ku koncu vojny, pri ktorom títo predátori pravdepodobne zabili stovky preživších. Vedci vedia, že žralokov priťahuje špliechanie preživších a krv zranených alebo mŕtvych námorníkov. Ale čo keď v tom hrala rolu aj farba ich záchranných viest?
Jedným z vedcov, ktorí žraločí zrak preskúmali pod mikroskopom, bol Sam Gruber. Jeho štúdie ukázali, že tieto živočíchy rovnako ako ľudia dokážu rozoznať svetlo od tmy a majú vynikajúcu ostrosť zraku. Ukázalo sa, že niektoré žraločie oči obsahujú tyčinky aj čapíky: tyčinky sú užitočné pre detekciu pohybu a rozoznávanie kontrastu, zatiaľ, čo čapíky sú schopné vykresliť farby aj jemné detaily.
Čítajte viac Bikiny, jachty, romantika! Saint-Tropez nabité slávnymi hviezdami, kto všetko si užíva luxusnú atmosféru? Pozrite saPredchádzajúca literatúra o týchto predátoroch naznačovala, že väčšina žraločích rohoviek obsahuje iba tyčinky a že môžu vidieť iba zle osvetlený, monochromatický obraz sveta. Ukázalo sa, že to platí pre žraloky, ktoré žijú v hlbších vodách, kde sú farba a jemné detaily menej dôležité ako vnímanie pohybu. Gruber však zistil, že iné druhy – napríklad veľký biely žralok – majú vyššiu koncentráciu čapíkov, čo znamená, že vidia väčšie detaily a lepšie rozoznávajú farby.
Pelagické druhy, ktorým sa pripisuje väčšina útokov po potopení lodí a haváriách lietadiel, ako je žralok dlhoplutvý, však majú čapíkov relatívne málo, hovorí Gavin Naylor, riaditeľ Floridského programu výskumu žralokov v Gainesville na Floride.
Nielen usporiadanie čapíkov a tyčiniek v žraločích očiach, ale aj prítomnosť bielkovín citlivých na svetlo, známych ako opsiny, ktoré zvieratám umožňujú rozlišovať farby, skúmal biológ Nathan Hart z Macquarie University v Novom Južnom Walese v Austrálii. Dospel k záveru, že mnoho, ak nie všetky doteraz skúmané druhy žralokov, majú monochromatické videnie, a zdá sa, že schopnosť farebného videnia stratili v niekoľkých okamihoch svojej evolučnej histórie. To však neznamená, že majú „zlý“ zrak. Niektoré druhy žralokov žijúce pri dne majú v porovnaní s inými stavovcami zvýšenú citlivosť na kontrast.
Výskum útokov veľkých bielych žralokov odhalil, že sa odohrávajú skôr v zakalených vodách, kde je voda oveľa menej priezračná. Podľa Naylora je pravdepodobné, že pokiaľ žraloka nevidíte, nevidí ani on vás. Niektoré vzory alebo kombinácie farieb sa však pod vodou rozoznávajú oveľa ľahšie. „Takže je to kontrast, ktorý dokážu zachytiť,“ povedal.
Mali by teda ľudia, ktorí trávia čas vo vlnách, zahodiť žlté alebo iné pestrofarebné vybavenie a zaobstarať si niečo trochu matnejšie? Podľa medzinárodnej databázy International Shark Attack File „prínos zvýšenia šancí na záchranu ďaleko prevyšuje minimálne riziko prilákania žraloka“. „Prípadne môžu potápači a plavci znížiť pravdepodobnosť interakcie so žralokom tým, že sa vyhnú svetlým a veľmi kontrastným plavkám alebo potápačskému výstroju. Osobne dávame pri potápaní prednosť používaniu tmavomodrých alebo čiernych plutiev, masky, nádrže a neoprénu,“ dodáva.
Niektorí známi surferi sa rozhodli upustiť od jasne sfarbených žltých dosiek v prospech čiernych a modrých, aby nepriťahovali pozornosť žralokov. Pri druhoch, ktoré útočia zospodu, ako je veľký biely, silueta surfovacej dosky na hladine stále dramaticky vyniká.
Naylor hovorí, že farba plaviek tiež nemusí byť taká dôležitá ako predmety, napríklad hodinky, ktoré môžu zachytávať svetlo rovnakým spôsobom ako rybie šupiny a môžu byť faktorom pri niektorých nevyprovokovaných útokoch. International Shark Attack File radí zastrčiť hodinky pod manžetu neoprénu. Zvedavosť žralokov voči niektorým jasným farbám a kontrastným vzorom môže byť súčasťou ich vrodeného loveckého inštinktu, odovzdávaného po tisícročia, hovorí Naylor. „Musia sa vysporiadať so vzormi a reagovať na ne,“ dodal.
Žraloky sa tiež učia metódou pokusov a omylov, čo im prinesie ďalšiu potravu a čo nie – a tieto skúsenosti si vyžadujú čas, povedal Naylor. "Myslím, že za uhryznutie sú zodpovedné veľmi mladé zvieratá, pretože nemajú toľko skúseností ako starší jedinci. Dospelí jedinci sú náročnejší a zameriavajú sa na vhodnú korisť. Ak máte predátora, ktorý sa nedokáže vysporiadať so situáciami závislými na kontexte, zahynie. Takže je naozaj na mieste, aby hľadali, dokázali sa učiť a osvojili si stratégie, ktoré im zaistia potravu,“ dodal.