Ako zistiť, ktorá farba je pre vás tá pravá?

Dokážu vyvolať emócie, navodiť skvelú náladu a spoluvytvárajú našu individualitu. Farby. Tieto základné prvky módy nás sprevádzajú už od narodenia a podľa psychológov majú veľký vplyv na naše každodenné rozpoloženie. Aký je vzťah medzi farbami a emóciami? Môžu napríklad správne zvolené farby podporiť naše sebavedomie?

27.07.2023 12:00
červená, žena Foto:
Červená je v našej kultúre vnímaná ako farba života, energie a vášne.
debata

Ľudia sú schopní vnímať približne 17-tisíc rôznych farieb. Väčšina týchto emočných väzieb k farbám vzniká v detstve. Keď vidíme určitú farbu, spojíme si ju s konkrétnou udalosťou alebo pocitom, a ak je situácia dostatočne silná, môže v nás zanechať trvalý dojem.

„Farby majú významný vplyv na našu náladu, emócie a správanie. Pochopenie psychologických účinkov farieb nám pomáha sa správne rozhodovať a zlepšiť náš emocionálny aj duševný stav. Najmä v móde alebo interiérovom dizajne môže mať správny výber farieb pozitívny vplyv na to, ako sa cítime,“ hovorí psychologička Markéta Švamberk Šauerová. Asi vás neprekvapí, že hlavnými faktormi, ktoré určujú, ako farby pôsobia na jednotlivcov, sú vek, pohlavie a predovšetkým kultúra.

V západnej kultúre je čierna farba farbou smútku, kým Japonci považujú za farbu smútku bielu. Červená je zase v našej kultúre vnímaná ako farba života, energie a vášne, zelená sa často spája s prírodou, sviežosťou a nádejou atď.

Farba šiat, vhodne zvolené kombinácie a celkový... Foto: Orbit
žena, blondína, ružová Farba šiat, vhodne zvolené kombinácie a celkový vzhľad vytvárajú našu osobnú módnu identitu.

Táto farba je moja!

Ako však zistiť, ktoré farby sú pre nás tie pravé? „Pri výbere tej správnej farby pre vás je najdôležitejšia len jediná vec – ako sa v danom odtieni cítite a vystihuje vás. Na móde je najkrajšie to, že je o kreativite, fantázii a pocitoch. A keď sa budete cítiť dobre, nemusíte sa riadiť striktnými pravidlami. Všetky módne rady či techniky by mali mať funkciu inšpirácie a akejsi navigácie, ako sa zorientovať pri výbere farebnej palety pre vás.

Jednou z obľúbených a asi najvyužívanejších techník je farebná typológia podľa farby pleti a určenie, ktoré odtiene najlepšie lichotia vášmu špecifickému tónu pleti. To vám uľahčí výber outfitov a vďaka tomu môžete naplno zažiariť,“ vysvetľuje módna stylistka Lenka Bohunická.

Zvažovať musíme tón pleti, vlasov a farbu očí. Spojenie s konkrétnou farbou sa však mení aj vekom, mierou únavy, kvalitou životosprávy či mierou opálenia.

Farby, ktoré sú trendy v roku 2023

Farba tohto roka je Viva Magenta 18–750, žiarivý odtieň tlmenej červenej kombinujúcej teplé a studené tóny. Je inšpirovaná košenilovou červenou, jedným z najvzácnejších a najsilnejších prírodných farbív na svete. Viva Magenta je výrazná, žiarivá farba, ktorá navodzuje radostnú náladu a dodáva nám energiu, aby sme budovali našu vnútornú silu. Hneď za ňou sú odtiene Earth Orange, Olive Green, Pale Pink, Tranquil Blues, alebo Yellow.

Ako farby správne kombinovať?

Je to priam umenie, ktoré však v sebe má potenciál zlepšiť váš celkový výzor. Základom je vybrať si farby, ku ktorým máte vzťah, a mať taký základ šatníka, aby ste mohli jednotlivé kúsky ľahko kombinovať. „Výber tých správnych farieb môže na prvý pohľad pôsobiť zmätočne a ak v obchodoch vidíte množstvo farebných kúskov, môže vás to prevalcovať. Preto začnite s výberom postupne a na začiatok si vyberte jeden či dva odtiene, ktoré postupne namixujete do outfitov. Najľahšie je začať doplnkami, ktoré pridajú vo výsledku farebný akcent,“ radí Lenka Bohunická.

Ak začínate s mixovaním farieb, ideálne je držať sa dobre známeho pravidla: tri farby a dosť, ktoré používala aj francúzska módna ikona Coco Chanel. Kombinovaním základných farieb – čiernej, bielej, šedej alebo telovej farby neurobíte chybu. Tieto neutrálne odtiene ľahko skombinujete s inými farebnými tónmi a vytvoríte tak elegantný, extravagantný alebo športový vzhľad. Ďalším krokom je použitie farieb v rôznych pomeroch a v rôznych proporciách.

Použitie viac ako jednej farby v outfite môže byť náročné, preto musíte nájsť rovnováhu. Ak si nie ste istí, aké farby navzájom kombinovať, začnite pridaním jednej známej farby a postupne do šatníka pridávajte aj tie menej bežné. Získate tak dávku sebavedomia a sebaistoty a za chvíľu vám to pôjde ľahko a rýchlo, s výborným výsledkom. Ak si napríklad oblečiete tmavú košeľu a svetlé nohavice, môžete pridať farebné doplnky. Či už to budú topánky, šperky alebo kabelka, je to na vás.

„Pri výbere farebných kúskov rozhodne nepodceňujte výber materiálu a strihu. Tie totiž tvoria základ a v kombinácii s výraznými odtieňmi vynikne oveľa viac, ak sú nekvalitné či neprepracované do dokonalosti. Materiál so zaujímavou štruktúrou dokáže vo farbe zažiariť ešte viac a viete na jednom dominantnom kúsku vyskladať celý výsledný look,“ dodáva módna stylistka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #farby #šatník #sila farieb #colorfident

+ Zaradíte do jedálneho lístka viacej listovej zeleniny a čerstvého ovocia.
Pravidelná revízia výdavkov...

+ Pripravte sa na rôzne vzostupy a pády, dnešný deň bude premenlivý.
Na kvalitnej strave nešetrite, peniaze sa...