Pred 75 rokmi predstavili prvé bikiny! Na svoju slávu si však museli počkať

O poriadny rozruch sa postaral francúzsky návrhár plážového oblečenia Louis Réard.

05.07.2021 06:00
bikiny Foto:
Miniatúrne dvojdielne dámske plavky, ktoré sa nazývali bikiny - sa prvý raz objavili na prehliadke v roku 1946.
debata (1)

Na prehliadke 5. júla 1946 predstavil svoj najnovší výtvor – miniatúrne dvojdielne dámske plavky, ktoré nazval bikiny. Meno dostali podľa tichomorského atolu Bikini, na ktorom len o štyri dni skôr Američania testovali jadrovú bombu. „Menšie než najmenšie plavky na svete“ svoje pevné miesto na plážach našli až v uvoľnených 60. rokoch.

„Výbuch“ v módnej brandži sa odohral v luxusných parížskych kúpeľoch Molitor, kde Réard (1897–1984) navzdory vtedajším pravidlám dobrého vkusu poslal na mólo dámu, ktorej najchúlostivejšie miesta zakryl len štyrmi trojuholníkami z bavlnenej látky pospájanými šnúrkami. Vzhľadom k tomu, že sa návrhárovi nepodarilo presvedčiť žiadnu profesionálnu modelku, aby jeho miniplavky predviedla, ujala sa úlohy striptízová tanečnica Micheline Bernardiniová.

Dva neveľké kusy tkaniny si obliekali pritom už dievčatá hrajúce loptové hry na Sicílii v 4. storočí nášho letopočtu. Archeológovia ich objavili na rímskych mozaikách štyri roky po Réardových bikinách. Aj vo filmoch pre pamätníkov sú k videniu ženy v plaveckých úboroch z dvoch častí, ale tie mali ku skutočným bikinám ešte ďaleko – viac zakrývali než odhaľovali. „Jedny plavky, dvojdielne“ si vraj nechal v roku 1866 patentovať aj český všeumelec a génius Jára Cimrman.

Bikiny, tak ako sú známe v dnešnej podobe, ale skutočne vymysleli dvaja francúzski návrhári, ktorí ich rok po skončení druhej svetovej vojny takmer súčasne začali predávať. Prvý z nich, Jacques Heim, predstavil svoj výtvor nazvaný Atom na začiatku leta 1946. Meno odvodil od – na vtedajšie pomery nepatrnej – veľkosti úboru. O tri týždne neskôr potom Réard, pôvodne strojný inžinier z Renaultu, zmenšil Heimov „kúpací odev“ na povestné trojuholníčky a triumfoval.

Na prvé bikiny spotreboval Réard látku o málo väčšiu ako formát papiera A4. „Ak ich neprevlečiete snubným prsteňom, nie sú to žiadne bikiny,“ vyhlasoval. Zvlášť trojuholník v oblasti zadku bol aj na dnešné pomery veľmi skromný. Predaj spočiatku viazol, zvlášť v upätejšej Amerike. Ešte v roku 1957 hlásal tamojší časopis Mladé dievča: „Nie je potrebné plytvať slovami pre takzvané bikiny, pretože je nemysliteľné, že by si dievča s taktom a vkusom mohlo niekedy obliecť takú vec.“

Zo súťaže Miss World konanej v roku 1951 v Británii boli bikiny napríklad vykázané, aby nezvýhodňovali odvážne krásky pred tými hanblivejšími. Ale aj Španielsko, Taliansko a Portugalsko najprv dvojdielne plavky zakazovali; viac sa presadili až potom, čo sa v nich vo filme A boh … stvoril ženu (1956) ukázala Brigitte Bardot. Budúca slávna BB ale bikiny predviedla ešte skôr – a to v roku 1953, keď sa v nich odvážne slnila na pláži pri filmovom paláci v Cannes.

Ursula Andress Čítajte viac Prvá! Ursula Andress ako Bond-girl do zabudnutia neupadla. Ako by aj mohla, pozrite na ňu

Bikiny spopularizovala aj prvá bondgirl Ursula Andress, keď v roku 1962 vo filme Dr. No vystúpila ako bohyňa z morských vĺn v bielych bikinách a s nožom za opaskom. O 40 rokov neskôr ju v ďalšom pokračovaní o agentovi 007 Dnes neumieraj napodobnila snedá Halle Berry, ktorá sa však predstavila v oranžovom modeli. Od tej doby obľuba bikín, snáď s výnimkou 80. a začiatku 90. rokov, stúpala.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bikiny #plavky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Zabudnite na sladkosti, inak sa budete stále trápiť s nadváhou.
Chcete od života oveľa viac, budete musieť...

+ Pomôže vám pravidelná meditácia. Prinesie uspokojenie a správne myslenie.
Zasiahne vás nákupná horúčka....