0

Maskaru nepožičiavajte! Ak tak urobíte, potom aspoň...

05.03.2021 13:00
maskara, líčenie, riasenka
Nepožičiavajte si riasenku a ak máte zápal spojiviek, radšej si kúpte novú. Autor:

Už ste od kamarátky či kolegyne počuli vetu: "Požičiaš mi tvoju maskaru?" A ako ste zareagovali?

Ak ste jej ju podali a ona si ňou nalíčila riasy, urobili ste chybu. Nielen vírusové infekcie očí môžu byť nepríjemným následkom takejto rýchlej kamarátskej výpomoci. O slovo sa hlásia aj mikroskopické roztoče.

Roztoče sa úspešne množia v rôznych prostrediach. Živia sa odumretými bunkami kože, ktoré sa nachádzajú aj okolo mihalníc a očných viečok. Vďaka maskare si ich môžete preniesť priamo na oči – ak sa začnú nekontrolovateľne množiť, môžu spôsobiť problémy. Ide o ochorenie konjunktivitídu – to, ak sa nepodchytí včas, sa môže skončiť aj silným opuchom viečok a výrazným začervenaním či olupovaním jemnej pokožky na viečkach. Príznaky, že ochorenie sa môže rozvinúť, sú mierne – prejavuje sa jemné svrbenie viečok či drobné tvoriace sa šupinky.

Ak vás o maskaru kolegyňa či kamarátka požiada, potom skôr, než ju vsuniete späť do tuby, z nej aspoň zotrite zostatkovú farbu, umyte ju pod vodou a osušte. Takto „narýchlo“ ošetrenú ju potom opäť vsuňte do tuby. Je to akási rýchla prvá pomoc potom, ako ju niekomu požičiate.

Mikroskopické roztoče sa úspešne množia aj v prípade, ak si oči pred spaním dôkladne neodlíčime. Preto sa počas svojho každodenného rituálu v kúpeľni sústreďte aj na odlíčenie a správne ošetrenie očných viečok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #riasy #oči #ochorenie #maskara

+ Ani ženskú lekárku by ste nemali zanedbávať, mohlo by to byť nebezpečné.
Snažte sa posúvať sa stále ďalej...

+ Vypnite na chvíľu myseľ a začnite sa zaoberať aj sami sebou.
Nedajte sa v práci vyrušovať kolegami,...