Ak ste jej ju podali a ona si ňou nalíčila riasy, urobili ste chybu. Nielen vírusové infekcie očí môžu byť nepríjemným následkom takejto rýchlej kamarátskej výpomoci. O slovo sa hlásia aj mikroskopické roztoče.
Roztoče sa úspešne množia v rôznych prostrediach. Živia sa odumretými bunkami kože, ktoré sa nachádzajú aj okolo mihalníc a očných viečok. Vďaka maskare si ich môžete preniesť priamo na oči – ak sa začnú nekontrolovateľne množiť, môžu spôsobiť problémy. Ide o ochorenie konjunktivitídu – to, ak sa nepodchytí včas, sa môže skončiť aj silným opuchom viečok a výrazným začervenaním či olupovaním jemnej pokožky na viečkach. Príznaky, že ochorenie sa môže rozvinúť, sú mierne – prejavuje sa jemné svrbenie viečok či drobné tvoriace sa šupinky.
Ak vás o maskaru kolegyňa či kamarátka požiada, potom skôr, než ju vsuniete späť do tuby, z nej aspoň zotrite zostatkovú farbu, umyte ju pod vodou a osušte. Takto „narýchlo“ ošetrenú ju potom opäť vsuňte do tuby. Je to akási rýchla prvá pomoc potom, ako ju niekomu požičiate.
Mikroskopické roztoče sa úspešne množia aj v prípade, ak si oči pred spaním dôkladne neodlíčime. Preto sa počas svojho každodenného rituálu v kúpeľni sústreďte aj na odlíčenie a správne ošetrenie očných viečok.