Iba týchto 7 žien môže navštíviť pápeža v bielych šatách! Chcete poznať dôvod?

, 16.12.2020 11:58

Nedávna návšteva slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej vo Vatikáne vyvolala veľkú pozornosť verejnosti. Niektorí čitatelia sa pozastavovali nad tým, prečo sa slovenská hlava štátu stretla s hlavou katolíckej cirkvi oblečená v čiernej...

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a pápež...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a pápež František počas súkromnej audiencie vo Vatikáne v pondelok 14. decembra 2020. Zuzana Čaputová bola neprehliadnuteľná v kreácii od Borisa Hanečku. Autor: TASR, Kancelária prezidenta SR

V tomto prípade je vysvetlenie celkom jasné. Čierny odev s dlhými rukávmi, zahaleným dekoltom a ideálne dĺžkou šiat pod kolená, doplnený závojom je predpísaným dress-code. Ide totiž o protokol, ktorý je nutné dodržať, pokiaľ ide o audienciu priamo na pôde Vatikánu (mimo Vatikánu sa môžu dámy obliecť voľnejšie) a platí takmer pre všetky ženy, ktorým sa táto príležitosť naskytne. Áno, dôležité je slovo takmer, pretože aj z pravidla existuje výnimka.

V roku
		2015 sa pápež František stretol
		s...
Pápež
		František s luxemburským vojvodkom
		Henri...
+6Belgická kráľovná
		Paola (na snímke s
		manželom...

Má špeciálny názov a volá sa Privilège du blanc, čo v preklade znamená „privilégium bielej“ a umožňuje vybraným ženám obliecť si na návštevu k hlave katolíckej cirkvi aj biely odev. Výnimka je udelená len siedmim ženám, predstaviteľkám najznámejších európskych monarchií, ktoré sú tiež známe svojím blízkym vzťahom k rímsko-katolíckej cirkvi.

Cirkev ukotvila už pred mnohými dekádami v pravidlách možnosť „bieleho privilégia“ pre kráľovné Belgicka, Talianska a Španielska, veľkovojvodkyňu z Luxemburgu, princeznú z Monaka a princezné z rodu Savojských. Momentálne je vo svete len sedem žien, ktoré sa môžu po boku pápeža Františka postaviť počas súkromnej audiencie či verejnej bohoslužbe na pôde Vatikánu v bielom odeve. Ideálne so závojom.

Monacká princezná Charlene a jej manžel, knieža...
Monacká princezná Charlene a jej manžel, knieža Albert II pri stretnutí s pápežom Františkom v roku 2016 vo Vatikáne. Autor: SITA/AP, Filippo Monteforte

Do zoznamu patrí bývalá španielska kráľovná Sofia a súčasná španielska kráľovná Letizia, belgická kráľovná Paola, manželka bývalého beglického kráľa Alberta II, jej nevesta, kráľovná Mathilde, ktorá je manželkou súčasného belgického kráľa Philippa. Ďalej v zozname tiež nechýby princezná Charlene z Monaka, veľkovojvodkyňa z Luxemburgu Maria Teresa a princezná Marina z Neapola.

Privilégium bielej sa neviaže na konkrétne osoby, ale na kráľovský titul, čo znamená, že napríklad manželka španielskeho kráľa Felipeho, kráľovná Letizia, mohla prísť k pápežovi odetá do bielej až v momente, keď sa stala španielskou kráľovnou.

V roku 2014 sa pápež František stretol so...
V roku 2014 sa pápež František stretol so španielskym kráľom Felipem a jeho manželkou, kráľovnou Letiziou. Prekvapením bolo, že nemala na hlave závoj. Autor: SITA/AP, Alessandro Bianchi

Ďalšie známe predstaviteľky európskych monarchií, medzi nimi napríklad zástupkyne Švédska či Dánska, musia rešpektovať pravidlá rovnako ako predstaviteľky štátov či političky alebo pozvané osobnosti. Na audiencii u pápeža sa tak v čiernom a so závojom, ktorý zakrýva vlasy, objavila napríklad Michelle Obamová, Melania Trumpová, dánska princezná Mary, švédska kráľovná a princezné, ale kedysi tiež princezná Diana.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si na audienciu obliekla model od dizajnéra Borisa Hanečku, ktorý vznikal s ohľadom na protokol, pričom návrhár do šiat zakomponoval zaujímavý detail. Pre hlavu nášho štátu pripravil závoj v tvare Slovenska.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a
		pápež...
Prezidentka
		SR Zuzana Čaputová a
		pápež...
+3Prezidentka SR Zuzana
		Čaputová a
		pápež...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a
		prezident...
Prezidentka
		SR Zuzana Čaputová v šatách
		a...
+6Kandidátka na
		prezidenta SR Zuzana
		Čaputová...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Zuzana Čaputová #šľachta #princezná Charlene #pápež #kráľovná Letizia #Biela #audiencia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezatvárajte oči pred zdravotnými problémami, konzultujte ich s lekárom.
Neodkladajte pracovné úlohy na...

+ Ste vo veľmi dobrej kondícii, fyzické aktivity vám prospievajú.
Vaša vysnívaná práca je len na krok od...