Na šport je okrem odhodlania potrebné aj správne oblečenie. Viete, aké to je? Určite by ste pri jeho výbere nemali zabúdať na nasledujúce atribúty.
Výber kľúčových kusov
Najuniverzálnejším športovým kúskom sú jednoznačne legínsy, vyrobené z kvalitného elastického materiálu, ktorý sa dokáže prispôsobiť ženským tvarom. Sú dostupné vo viacerých strihoch a farbách. V teplejších dňoch, alebo počas indoorových aktivít môžete zvoliť trojštvrťovú dĺžku.
Klasická dĺžka legínsov je potom vhodná na dni s chladnejším počasím. Oceníte ju však aj pri cyklistike alebo v horách, kde by vám mohlo byť chladnejšie. Devízou legíns je komfort a funkčnosť, neobmedzujú nohy v pohybe a sú tiež ľahko kombinovateľné.
Ďalším z dôležitých dielov dámskeho športového outfitu by mala byť športová podprsenka, ideálne s kompresnou funkciou. Je priliehavá, no zároveň pružná, netlačí. Zabezpečuje pohodlie v prípade pohybových aktivít.
Kvalita materiálov
Základom každého športového oblečenia je materiál. Mal by byť funkčný a musí dobre odvádzať vlhkosť. Napríklad polyamid, nazývaný aj silon alebo nylon, je silný a rýchloschnúci materiál, čo znamená, že na seba neviaže vodu, ale odvádza ju od tela, a rýchlo sa odparuje. Na cvičenie je vhodná aj kombinácia polyesteru a elastanu.
Súčasťou luxusnejších športových línií sú aj materiály s rôznymi inováciami a patentmi, ktoré fungujú pri odvode potu, udržiavajú teplo či naopak chlad a sú tiež ľahko ošetrovateľné. Kvalitnejšie značky používajú tiež recyklovaný polyester, čím dbajú na životné prostredie.
Čomu povedať radšej nie
Nevhodná na cvičenie je napríklad bavlna. Pri potení totiž zadržiava vlhkosť a vám sa tak môže stať, že budete cvičiť úplne mokrá. Pozor si treba dať na niektoré druhy tkanín, ktoré môžu obsahovať nežiadúce alergény. Pri kontakte so spotenou kožou vyvolajú nepríjemné problémy ako vyrážky či dokonca alergickú reakciu. Preto pri výbere športového oblečenia je lepšie radšej zvoliť kvalitu za vyššiu cenu ako množstvo lacných kúskov, ktoré sú vo finále nepraktické a nefunkčné.