Čaputová ako ambasádor slovenskej módy? Reprezentatívny odev je nositeľ kultúry

, 17.06.2019 07:00

Uplynulý víkend sa niesol v znamení prezidentskej inaugurácie. Prvú ženu v tejto funkcii, Zuzanu Čaputovú, nepochybne sledovala verejnosť pozorne aj preto, že je žena.

O šaty prezidentky Zuzany Čaputovej na jej...
O šaty prezidentky Zuzany Čaputovej na jej inauguračný deň sa postaral módny návrhár Boris Hanečka. Autor: SITA

Na vizuálnu podobu novej slovenskej hlavy štátu bol v tento deň kladený veľký dôraz. Zuzana Čaputová dodržala slová, ktoré naznačila už počas volebných víkendov – že by rada podporovala domácu módu a tvorcov. Kým počas volieb stavila na návrhárku Danu Kleinert, inauguračné chvíle si vzal pod palec návrhár Boris Hanečka. Práve jeho sme sa opýtali, ako hodnotí rozhodnutie prvej slovenskej prezidentky podporovať domácich tvorcov a čo od toho očakáva.

O šaty
		prezidentky Zuzany Čaputovej na
		jej...
O šaty
		prezidentky Zuzany Čaputovej sa
		postaral...
+16Prezidentka SR Zuzana
		Čaputová (druhá vľavo)
		po...

„Jeden rozmer je pre mňa estetický, ktorý má čo dočinenia s výtvarným umením. Reprezentatívny typ odevu je nositeľom kultúry. Vždy bol. V histórii to ukázali panovníci, ale aj šamani. Vždy nejaká dôležitá osobnosť mala na sebe niečo, čo bolo výnimočné. Na čo sa ľudia radi pozerali. Ak to bolo krásne a malo aj nejaký význam, o to viac bolo pozornosti,“ vysvetlil pre Pravdu Boris Hanečka.

„A druhý rozmer je pre mňa odevný priemysel,“ pokračoval. „Slovensko bolo dlho vnímané ako nositeľ textilu, posolstva, tohto remesla. Šili sa tu svetové značky. A zopár šije ešte aj doteraz. Priemysel tu však momentálne nie je a dostávame sa do pozície zákazkového šitia na mieru. Je to skôr podpora remesiel, alebo umeleckých remesiel. A ja si myslím, že podpora remesiel je v poriadku, aj podpora odevných dizajnérov,“ komentoval tvorca.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v šatách od...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v šatách od Borisa Hanečku a s kabelkou Verbua. Autor: SITA, Martin Medňanský

V zahraničí je bežné, že politické predstaviteľky sa obliekajú do dizajnu domácej krajiny, prípadne si pri štátnych návštevách nechávajú prispôsobiť garderóbu danému prostrediu, príležitosti alebo štátnej symbolike či motívom hostiteľa. Niečo podobné v minulosti predviedli aj Michelle Obama, vojvodkyne Kate a Meghan či naposledy Melania Trump.

Boris Hanečka pre TV Pravda poskytol exkluzívny rozhovor o príprave šiat pre prezidentku Zuzanu Čaputovú. Pozrieť si ho môžete tu.

Bývalý
		prezident prezident SR Andrej Kiska
		s...
Bývalý
		prezident Andrej Kiska s
		manželkou...
+5Bývalý prezident
		prezident SR Andrej Kiska
		s...
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dávajte pozor na úrazy, ktoré sa vám môžu prihodiť pri športovaní.
Môžete zvýšiť svoj majetok, ale za akú...

+ S optimizmom a dobrou náladou zájdete ďalej, musíte však veriť viac.
Nájdete zaujímavé zamestnanie, ktoré...