Rastlinu s typickou vôňou a žiarivým oranžovým kvetom používali už v starovekom Grécku a Ríme či arabskom svete, jej účinky sa osvedčili pri liečbe a dezinfekcii rán. Tinktúry z nej sa aplikovali na popáleniny, ba dokonca na uštipnutia škorpiónmi. A neskôr sa nechtík a výťažky z neho využívali na dezinfekciu rán a ich rýchlejšie hojenie v prípade vojnových zranení.
Už pred stáročiami si však mnoho liečiteľov uvedomilo silu nechtíka aj v prípade starostlivosti o pokožku. Rastlinka pomáhala pri liečbe nepekných vyrážok, prípadne dokázala liečiť spálenú alebo zodratú kožu, zničenú napríklad aj ťažkou prácou.
Aj preto nie je asi žiadne prekvapenie, že dnes sa nechtík využíva predovšetkým v starostlivosti o suchú pokožku a pokožku so sklonom k akné či problematickú kožu. Jeho upokojujúce a dezinfekčné účinky pomáhajú pleti tváre, ale stále patria aj medzi „európskych“ preborníkov v starostlivosti o kožu celého tela, špeciálne potom napríklad tvrdú a drsnú kožu nôh či rúk.
Vďaka obsahu flavonoidov a kyseliny linoleovej má veľmi dobré antibakteriálne účinky a pôsobí protizápalovo. Určite je preto vhodný aj pre senzitívnu pleť a podráždenú pokožku.